Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının agresif parasal sıkılaşmaya gideceğine yönelik korkuları yatıştırdı, ardından ABD doları toparlanarak Çarşamba günü yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, Asya seansında 95,535’e düştükten sonra yükselerek 95,675 oldu.

Haftaya 115,04 ile bir haftanın en düşük seviyesinde başlayan USD/JPY, %0,1 artışla 115,41’e yükseldi. EUR/USD 1,1357’ye inerken GBP/USD 1,3632’de sakin seyretti. AUD/USD %0,1 artışla 0,7217’den alıcı buldu.

Powell Salı günü Senato’daki açıklamasında ABD ekonomisinin yüksek faiz oranları ile başa çıkabilecek kadar güçlü olduğuna inandığını söyledi. Bununla birlikte politikacıların, merkez bankasının bilançosunu küçültme planlarını tartışmaya devam ettiğini de sözlerine ekleyerek parasal desteğin aniden çekileceğine dair korkuları olan piyasayı yatıştırdı.

OANDA analisti Jeffrey Halley, “Söylemedikleri de önemliydi. Ne 2022’de dört faiz artırımını ne de artışların Mart ayında başlayacağını belirtti. Fed bilançosunun durumuna dair de ayrıntı vermedi.” dedi.

Daha önce konuşan Fed yetkilileri daha şahin bir çizgi benimsemişti; Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve Kansas City Fed Başkanı Esther George, yüksek enflasyon ve güçlü bir toparlanma ile birlikte Fed’in elindeki varlıkların hızla azaltılması gerekeceğini söylemişti.

İlgi şimdi ABD’nin son TÜFE raporunda. Raporda manşet TÜFE’nin yıllık %7’yi aşması bekleniyor.

Halley şunları ekledi: “ABD’nin bugünkü enflasyon raporu ya ABD dolarının zayıflık döneminde olduğunu teyit edecek ya da fiyat aksiyonunda ciddi bir düşüşle sonuçlanacak.”

Öte yandan USD/CNY ikilisi, Çin’in Aralık ayı tüketici ve fabrika kapısı enflasyonu raporu sonrasında %0,2 düşüşle 6,3646’ya geriledi.

Yıllık olarak TÜFE %1,5 büyüyerek Kasım ayındaki %2,3’lük büyümenin altında kalırken ÜFE, Kasım ayında %12,9 oranındaki artışın ardından Aralık ayında %10,3 yükseldi. Bu rakamlar, dev emlak sektöründeki yavaşlamanın etkisini azaltmak için Çin Halk Bankasının para politikasını daha da genişletmesine alan açıyor

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap