Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ukrayna’daki savaşın özellikle Avrupa’yı etkileyecek bir stagflasyon şoku ile sonuçlanacağına dair korkularla birlikte ham petrol fiyatlarının da artması nedeniyle ABD doları yükselirken euro yeni rekor seviyelere geriledi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,3 artışla 98,957’ye yükselerek geçen hafta istihdam raporunun ardından gördüğü 22 ayın zirvesi 99,220’ye yakın seyretti.

EUR/USD, Mayıs’tan beri gördüğü en düşük seviyeye indikten sonra %0,5 düşüşle 1,0871’e geriledi ve 2020’nin dip noktası olan 1,0636’ya doğru ilerliyor gibi görünüyor.

Ukrayna’daki savaş tüm şiddetiyle devam ediyor; Rus birlikleri, Odesa yakınlarında yarım milyonluk nüfusa sahip Mykolaiv’e yaklaştı.

Bu durum, Putin rejimini cezalandırmak için ABD ve Avrupa’nın Rus ham petrol ithalatına yasak koymayı düşünmesine neden oldu ve petrol fiyatlarının 2008’den beri görülmemiş seviyelere yükselmesine yol açtı.

Nordea analistleri, “Enerji fiyatlarının etkisi, enerjide ithalata olan bağımlılığı nedeniyle Avrupa’da çok daha şiddetli.” dedi. “Avrupalı haneler, Amerikalılara göre ısıtma/gaz/elektrik için gelirlerinin daha büyük bir kısmını harcıyor. Bu nedenle ekonomik sonuçlar, ABD’ye göre Avrupalı ekonomilerde daha belirgin olacak.”

Bu gelişmeler gözleri Perşembe günü toplanacak olan Avrupa Merkez Bankasına (ECB) çeviriyor. Politikacılar artan fiyatlarla ilgili karmaşık bir resim ve büyümenin geleceğine yönelik ciddi bir tehditle karşı karşıya olacak.

Nordea ekledi, “ECB’nin alması gereken çok zor kararlar var ama opsiyonları açık tutmak için net varlık alımlarında daha hızlı bir azaltım yönünde karar verecek gibi görünüyor. Yönetim Konseyi içinde güçlü bir, politikayı normalleştirme isteği var.”

Öte yandan USD/JPY %0,2 artışla 115,03 olurken GBP/USD %0,1 düşüşle 1,3208’e geriledi. AUD/USD, artan emtia fiyatları sayesinde %0,7 artarak 0,7419’a yükseldi.

Çin, geçen yılki %8,1’lik GSYH büyümesine kıyasla sert bir düşüşle bu yıl için %5,5 civarı bir ekonomik büyüme hedefi duyurmuş olmasına rağmen USD/CNY 6,3179’da sakin seyretti.

Yerel piyasaların ticarete kapalı olduğu offshore ticarette ruble yeni rekor seviyelere indi. USD/RUB %12,5 artışla 135,4900’den alıcı buldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması ve bununla ilişkili Batılı yaptırımlar sonrasında ruble, dolar karşısında değerinin %40’ından fazlasını kaybetti.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap