Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İngiltere Merkez Bankası bugün yapılan yılın son toplantısında sürpriz faiz artışı yaptı. Banka faizi 15 bp artırarak %0,25 seviyesine yükseltti.

Piyasalar Merkez Bankasının Kasım ayında faiz artırmasını bekliyordu, Başkanın açıklamaları da bu yöndeydi, fakat salgın etkisiyle faiz artışı ertelendi. Bugünkü toplantıda ise faizlerin sabit tutulması beklenirken 15 puanlık artış piyasalara sürpriz etkisi yarattı. Merkez Bankasının faiz artışına gitmesinde %5’i aşarak son 10 yılın zirvesine çıkan enflasyon etkili oldu. Banka enflasyonun 2022’nin ilk çeyreğinde de yükselmeye devam etmesini bekliyor. Bu da faiz artışının devam edeceği beklentisini kuvvetlendiriyor.

Faiz kararın ardından sterlin yükselişe geçti ve GBP/USD %1’e yakın yükselişle 1,3370’e yükselirken EUR/GBP 0,8450’ye geriledi.

İngiltere’nin faiz kararından önce TCMB’nin 100 bp faiz indirimi yaptığı toplantının ardından 20,74 seviyesine çıkarak rekor kıran GBP/TRY son saatte 20,60’tan işlem görüyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap