Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

– ABD işleri GBP için de önemli olduğunu bildiriyor
– Hayal kırıklığı GBP/EUR’un yükselmesine yardımcı olabilir
– Bir atım, EUR ve USD karşısında aşağı yönlü hareketi tetikleyebilir

 İngiliz Sterlini’nin hem Euro hem de ABD Doları karşısında haftayı nerede bitireceği, BST 13:30’da açıklanacak olan Ağustos ayı ABD istihdam raporunun sonucuna bağlı olacaktır.

İngiltere’nin yerel takviminde çok az şeyle, Pound kendini küresel akımların kaprislerinde buldu ve hiçbiri ABD ekonomisinden kaynaklananlardan daha güçlü değil.

Daha spesifik olarak, döviz kuru eylemi, Federal Rezerv’in niceliksel genişleme programını ne zaman keseceği ve ardından faiz oranlarını ne zaman artıracağına ilişkin beklentilerden, nihai olarak ABD işgücü piyasasına ve enflasyona bağlı olan kararlardan büyük ölçüde etkilenmeye devam ediyor.

Kıdemli Pazar’dan Joe Manimbo, “İngiltere ekonomik verileri için daha hafif bir hafta, sterlini büyük ölçüde daha geniş piyasa hissiyatını izlemeye bıraktı ve bu da, Delta varyantı ekonomik görünümü gölgelediğinden Fed’in teşvikleri azaltmak için acele etmediği görüşünden destek buldu” dedi. Western Union Business Solutions’ta Analist.

Tarım dışı bordro raporunun beklentileri aşması durumunda analistler tarafından Doların yükselmesi bekleniyor, bu sonuç Fed’in Kasım ayında niceliksel genişleme programını azaltabileceği ve daha yüksek faiz oranlarına hazırlanmaya başlayabileceği anlamına geliyor.

Analiz Euro’nun şahin ABD faiz oranı beklentilerine daha duyarlı olduğunu gösterdiğinden, Pound Dolar karşısında muhtemelen değer kaybedecek olsa da, böyle bir sonuç üzerinde potansiyel olarak Euro karşısında değer kazanacaktır.

Ancak, ABD tarım dışı maaş bordrosu beklentilerin altında gelirse Dolar hem Sterlin hem de Euro karşısında daha düşük seyredebilir.

ABD ekonomik verileri son zamanlarda beklenenden daha zayıf geldi ve bu da Euro’nun hem Doları hem de Pound’u geride bırakmasıyla aynı zamana denk geldi.

Bu fiyat hareketi, bu nedenle, hayal kırıklığı yaratan bir okuma durumunda Euro’nun Pound’a karşı daha fazla ilerlemek üzere konumlandığını ima ediyor.

Pazar konsensüsü, bir önceki ayın 943K okumasına göre bir düşüş olan 750K’lık tarım dışı bordro okuması yönünde.

ABN AMRO Kıdemli FX Stratejisti Georgette Boele, “Son ABD ekonomik verileri, örneğin Chicago PMI ve Tüketici Güveni gibi beklentilerin altında geldi. ABD istihdam raporu Cuma günü hayal kırıklığına uğrarsa, ABD doları daha da düşebilir” diyor. .

ABD’de artan Covid-19 vakaları, tüketiciler ve işletmeler daha temkinli hale geldikçe ABD ekonomik faaliyetindeki yavaşlamaya karşılık geldi.

Yatırımcılar, yavaşlamanın Fed’e düşünmek için duraklama ve niceliksel genişleme programını ne zaman azaltacağının zamanlamasını geri çekmesi için bir neden verebileceği ve böylece Doların son zamanlardaki güçlü koşusunu baltalayabileceği görüşünde.

“Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen haftaki temkinli ekonomik değerlendirmesinin ardından, piyasa gözlemcilerinin çoğu ABD merkez bankasının en erken Kasım toplantısına kadar indirim planlarını açıklamasını beklemiyor. Bununla birlikte, tüccarlar, işgücü piyasasının beklendiği gibi toparlanıp toparlanmadığını veya kartlarda daha fazla gecikme olup olmayacağını görmek için Cuma günkü büyük istihdam raporuna bakmaya devam edecek,” diyor FOREX.com ve City Index Küresel Araştırma Başkanı Matt Weller.

Paul, “20 Ağustos’un en düşük seviyesi olan 1.3602’den son zamanlarda kaydedilen GBP/USD kazançları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın istihdamda daha fazla ilerleme arzusunu vurgulamak için kullandığı güvercin Jackson Hole konuşmasının ardından Fed’in daralmaya yönelik şahin beklentilerinin azalmasıyla geldi” dedi. Spirgel, bir Reuters pazar analisti.

Spirgel, güçlü bir maaş bordrosu raporunun, 22 Eylül’deki Fed toplantısında kademeli bir duyuru için gerekli ivmeyi sağlayabileceğini ve 20 Temmuz’un düşük trendini 1,3573’te odak noktası haline getirebileceğini söyledi.

Raporun öncesinde Pound-Euro döviz kuru 1.1654 seviyesinde işlem görürken, Pound-Dolar döviz kuru 1.3823 olarak görülüyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap