Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
  • GBP/USD haftalık kayıplara hazır ve Cuma gününde düşük işlem görmeye devam ediyor.
  • ABD Dolar Endeksi, iki haftanın en yüksek seviyesi yakınında, 93.00 yakınlarında istikrarlı bir şekilde geri adım atmayı reddediyor.
  • İngiliz sterlini riskten kaçınan ruh haline baskı yaptı, Brexit korkuyor. 

GBP/USD, önceki seansın aşağı yönlü momentumunu takiben Cuma sabahı düşüş kaydetti. Parite, Amerika seansında 1.3850’nin üzerine çıkmaya çalıştı ancak Perşembe günü açıklanan beklenenden yüksek ABD Perakende satış verilerinin ardından 1.3750’nin altına düştü.

Yazı yazarken GBP/USD, gün için %0.03 düşüşle 1.3784’te işlem görüyor.

GBP/USD’deki hareket, öncelikle dolardaki gecelik kazançlardan kaynaklanmaktadır. Beklenenden daha iyi gelen ekonomik veriler ve koronavirüs vakalarının Delta varyantındaki hızlı artışla ilgili endişeler, güvenli liman çekiciliği nedeniyle küresel olarak USD’yi talepte tuttu.

 

Ayrıca, Fed’in Kasım ayında daralmaya başlayacağına dair artan beklentiler de doların çekiciliğini artırıyor. En son Reuters kamuoyu yoklamasına göre, ekonomistlerin yaklaşık dörtte üçü, daralmanın Kasım ayında başlaması ihtimaline bakıyor.

ABD Perakende satışları, Temmuz ayındaki %1.8’lik yukarı yönlü revize düşüşün ardından ve piyasanın %0.8’lik düşüş beklentilerine karşı Ağustos ayında %0.7 arttı.

Sterlin, küresel ekonomik toparlanmanın hızına ilişkin artan endişeler arasında yatırımcıların risk iştahının azalmasıyla zayıf kaldı.

S&P 500 Vadeli İşlemlerinin gün için %0,16 düşüşle 4.473,75 seviyesinde işlem gördüğünü belirtmekte fayda var.

Bu arada, Brexit Bakanı David Frost Perşembe günü yaptığı açıklamada, ilk Brexit anlaşması başına tanınan özel statünün, kaldırılacak olan AB yasasını koruduğunu söyledi. Hareketin, sterlin için bir başka ağırlık faktörü olan İngiltere ve AB arasında sürmekte olan soğuk savaşı daha da kötüleştirmesi bekleniyor.

Şimdilik yatırımcılar, piyasa duyarlılığını ölçmek için dikkatlerini Birleşik Krallık Perakende satış verilerine çeviriyorlar.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap