Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Euro ve Dolar Karşısında Sterlin Kırılımı Hala Devam Ediyor: BofA

– GBP/EUR 1,18’i test edecek gibi görünüyor
– GBP/USD ‘rastgele yürüyüş’ uzuyor – BofA yukarı yönlü
kırılma potansiyeli görüyor
– Birleşik Krallık’taki M&A ilgisiyle destekleniyor
– BAE’nin 10 milyar sterlinlik yatırım taahhüt etmesiyle geliyor

 

Önde gelen bir analist, İngiliz Sterlini’nin Euro ve Dolar karşısında iyi belirlenmiş aralıklarda aralıksız dalgalanmasının 2021’in çoğu için bir özellik olduğunu, ancak önümüzdeki haftalarda bir kırılmanın hala mümkün olduğunu söylüyor.

Bank of America’da G10 FX Stratejisti Kamal Sharma, Pound Sterling’in görünüşte kararsız yana kaymasının yeni bir yükseliş öncesinde gerekli bir süreç olduğunu söylüyor.

Sharma, düzenli bir döviz brifinginde, “Bir sonraki eğilimin yıl sonuna doğru daha yüksek olmaya devam edeceğine inanmaya devam ediyoruz” dedi.

Sterlin 2021’e hızla girdi ve dünyanın önde gelen para birimleri karşısında yükseldi, ancak Nisan’da durdu ve o zamandan beri çoğuna karşı yana doğru zikzak çizdi.

Sharma, bunun arkasında 2021’de Sterling için kolay kazanımların olduğunu söylüyor ve daha önceki bir araştırma notunda müşterilerine yılın ikinci yarısındaki ilerlemelerin boğalar için zor olacağını vurguladı.

Sharma, “Bu muhtemelen GBP’nin nihayet hala destekleyici olan döngüsel göstergelerine yeniden ayarlanabilmesi için gerekli olan gerekli bir süreçtir” diyor.

Pound-Euro döviz kuru şu anda birkaç haftalık bir aralıkta yükseliyor ve analistler şimdi 2021’in en yüksek seviyesini oluşturan 1.18 seviyesini izliyorlar.

Teknik analistler, piyasa katılımcılarının civardaki siparişleri katmanlaştıracağı düşünüldüğünde, tarihin önemli seviyelerde tekrar etme eğiliminde olduğundan, Pound’un bu alandaki herhangi bir testte bir gerilemeyle karşı karşıya kalacağını söylüyorlar.

Pound Sterling Live’ın kendi kur uyarı sistemi, 1.18’de önemli bir sipariş faizi gösteriyor ve bunun piyasa genelinde tekrarlanması durumunda, döviz kuru yuvarlak rakama yaklaştıkça Euro alımları istikrarlı bir şekilde artacak ve Sterlin kazançlarının daha da artmasını sağlayacak rüzgarlar yaratacak.

 

Bununla birlikte, 1,18’in üzerinde bir kırılma, siparişlerin geride kalmasıyla döviz kurunun temiz havaya girdiğini görebilir ve bir sonraki turda 1,19’da kapıyı açabilir.

Pound-Dolar döviz kuru için 1,36’da sağlam bir destek tabanı var ve bu, Dolar boğalarının kırılması zor bir teklif gibi görünüyor, bariz yukarı yönlü direnç, yuvarlak sayı 1.40 ve ardından 2021’in yükseği 1.4250’dir.

Ancak bu döviz kuru, 1.38 dayanak noktası etrafındaki rastgele yürüyüşü göz önüne alındığında, teknik analistlerin kısa vadede arama yapması özellikle zor görünüyor.

Bank of America’nın ekonomistleri yakın zamanda Birleşik Krallık’ın yıl için ekonomik büyüme tahminlerini düşürdüler, ancak yine de dünyanın en büyük on serbest işlem gören para biriminin ekonomileri arasında en yükseklerinden biri olmaya devam ediyorlar.

Sharma, “Beklentiler gerçeğin önüne geçti ve şu anda ortalamaya dönüş sürecinde. GBP’nin son aralıklarından çıkabilmesi için bunun gerekli bir ön koşul olduğunu düşünüyoruz” diyor.

Para biriminin temel dinamiklerinde bir iyileşmenin göz ardı edilemeyeceğini söyleyen Sharma’ya göre, daha yüksek bir kırılma, daha düşük bir kırılmadan daha olasıdır.

“Bu yıl GBP hakkındaki görüşlerimizin temel dayanağı, Birleşik Krallık’ın Brexit sonrası ortamda cezbetme yeteneği oldu” diyor ve ekliyor:

“Bu yılki kanıtlar olumlu: gerçek zamanlı önlemlerimiz, İngiltere varlık piyasalarına güçlü yatırım girişlerine işaret etmeye devam ediyor”.

Brexit belirsizliği arka planda kaybolurken, İngiltere’ye yapılan yatırım 2021’de hızlandı.

16 Eylül’de o BAE diğer yatırımcılar yapmak “kadar oturup dikkate alacaktır” milyarlarca kiloluk taahhütle İngiltere’de yatırımı genişletmek için söz verdiğini söyledi

Görüşmeler hakkında bilgi veren bir hükümet yetkilisi, FT’ye BAE’nin beş yıl boyunca toplam yatırım taahhüdünün yaklaşık 10 milyar sterlin olacağını söyledi.

Pound için bu tür anlaşmalar önemlidir.

Sharma, “Birleşik Krallık altınlarının yabancı alımları bu yıl arttı ve daha da önemlisi (DYY için) Birleşik Krallık şirket birleşme ve satın alımlarına olan ilgi yeniden canlandı” diyor.

Güçlü içe dönük M&A yatırım akışları ve Sterling’e verdikleri destek konusuna son haftalarda Pound Sterling Live tarafından birçok kez değinildi .

Theta Global Advisors, Birleşik Krallık’ın 2019’un iki katı olan ve 2000’den bu yana en yüksek olan ve Birleşik Krallık varlıklarında önemli bir güven dönüşüne işaret eden 343.1 milyar dolar değerinde birleşme ve satın alma işlemi gerçekleştirdiğini söylüyor.

Pound, 2016 AB referandumunun ardından zorlandı ve izleyen yıllarda yatırımcılar ve tüketiciler, AB’den uzaklaşmasının bir sonucu olarak ülkenin karşı karşıya olduğu ekonomik ve siyasi görünümle ilgili belirsizlikle boğuştu.

Chris, “Covid ve Brexit’ten kalan büyük miktardaki belirsizliğin ortadan kalkmasıyla birlikte 2021, birleşme ve satın almalar ve diğer tür anlaşmalar için rekor bir yıl olacak. Biggs, Theta Global Advisors’ın Ortağı.

Bank of America’nın döviz araştırma ekibi, Pound’un ilerlemesini destekleyici olarak duyarlılıktaki değişimi tahmin ediyor.

“GBP, bu yılın büyük bölümünde olduğu gibi akış desteği bulmaya devam ederse ve İngiliz büyümesine ilişkin beklentilerdeki ortalama geri dönüşle birlikte GBP konumlandırma ayarlamasıyla birlikte, GBP konsolidasyonu döneminin muhtemelen sona ereceğini düşünüyoruz, ” diyor Sharma.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap