Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fed toplantısının tutanakları yayımlanmadan önce dolar, yükselişine ara vererek Çarşamba günü büyük oranda sakin seyretti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, 96,483 puanda pek değişmedi.

115,24 puanla dört buçuk yılın en yükseğini gören USD/JPY %0,2 düşüşle 114,91 oldu. GBP/USD 1,1246’da sakin kalırken AUD/USD %0,1 azalarak 0,7219’a geriledi.

Yatırımcılar Fed’in faiz oranlarını beklenenden daha erken artıracağını düşünürken dolar 2021’in en yüksek seviyelerine yükseldi.

Dolar, Jerome Powell’ın tekrar aday gösterilmesinin ardından Salı günü destek gördü. Powell’ın, yüksek fiyatlara Lael Brainard’a göre daha hızlı tepki vereceği düşünülüyor.

ING analistlerine göre Powell’ın tayini, “daha güvercin olan Lael Brainard’ın görevi devralma riskinin fiyatlanması (ancak Başkan Yardımcısı olarak düşünüldü) ve piyasaların, Fed’in ilk faiz artışını 2022 ortasında yapacağına dair beklentilerini güçlendirmesi ile yeni bir USD alım turu yarattı.”

Bugün Hazine getirileri geriledi ancak 10 yıllık Hazine getirileri bir gün önce 5 puan üzerinde artış yaşayarak %1,68 olurken 30 yıllık Hazine getirileri 6 puan kazandı. ABD’nin iki yıllık Hazine getirileri ise 2020 Mart ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye dokunduktan sonra geri çekildi.

Bugün gözler, Şükran Günü tatili öncesinde ekonomi raporlarında olacak: Üçüncü çeyrek GDP okuması, Ekim ayı dayanıklı mal siparişleri ve haftalık ilk işsizlik başvuruları paylaşılacak.

Ancak yine de esas ilgi, Fed’in Kasım ayındaki toplantısının tutanaklarında olacak. O toplantıda bankanın tahvil alım programının azalarak bitirilmesine karar verilmişti. Yatırımcılar, azaltım temposunun hızlanıp hızlanmayacağına ve ona göre ilk faiz artışını erkene çekip çekmeyeceğine dair ipuçları arayacak. İşte kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi bu bağlamda yorumlanacak.

Öte yandan Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) faizleri %0,75’e çıkarmış ve uzun vadeli nakit faizi için projeksiyonunu 50 puan artırmış olmasına rağmen NZD/USD çifti %0,6 düşüşle 0,6908’e geriledi.

Yatırımcılar bankadan, daha büyük bir artırım ve uzun vadeli nakit faizi tahmininde daha yüksek bir artış bekliyordu.

Türkiye’de ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz indirimlerini savunması ve “ekonomik kurtuluş savaşını” kazanacağı sözünü vermesinin ardından Salı günü Türk lirası %10 üzerinde değer kaybetti. Bunun ardından lira baskı altında olmaya devam ederken USD/TRY %0,7 artışla 12,9145’e yükseldi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap