Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dünkü seansın ikinci yarısında yaşanan şiddetli düşüşler, yaşanan son volatilitenin devam ettiğine ikna edemedi ve bugün dolar yükseldi.

Asya ve Avrupa’da hisse ve emtia piyasalarında riskten kaçınma görüldü ve dolar endeksi tekrar iki haftanın zirvesine ulaştı. Endeks %0,1 artışla 95,995 oldu.

Majör dövizler arasında en zayıf performansı, %0,2 düşüşle 1,1305 dolara gerileyen euro sergilerken dar aralıklarda da olsa sterlin de kaybını artırdı; %0,1 gerileyerek 1,3470 dolara indi. Başbakanlık binasında izinsiz bir partinin daha ifşa edilmesi, zaten bu konuda başı dertte olan Başbakan Boris Johnson’ın üzerindeki baskıyı artırdı.

Fed iki günlük toplantısına başlarken hareket aralıkları muhtemelen dar olacak. Şimdi tüm ilgi Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günkü basın toplantısında sunacağı kılavuzda. Fed’in politikada değişim yapması beklenmiyor ama ‘noktasal grafiği’ ve Powell’ın açıklamaları, merkez bankasının teşviki azaltma sürecini hızlandırma konusundaki düşüncelerine işaret edecek.

Bunun öncesinde Avrupa’da gözler, Almanya’nın iş güveni endeksinde. ZEW Ekonomik Hissiyat Endeksi’nin Ocak ayı verisi, geçen hafta şaşırtıcı bir şekilde yükselirken IHSMarkit’in satın alma müdürleri endeksi de Almanya ekonomisinin yıla parlak bir başlangıç yaptığına işaret etti. Bununla birlikte IFO anketi, genelde ekonomik eğilimler için güvenilir bir kılavuz olarak kullanılır.

Pazartesi günü Bundesbank, ekonominin dördüncü çeyrekte muhtemelen küçülmüş olduğu konusunda uyarmıştı.

Bugün ilgi çekecek gelişmelerden biri de Macaristan Merkez Bankasının olağan toplantısı olacak. Bankanın, %0,9 olan temel faizleri son altı aylık toplantısında artırdıktan sonra %2,40’ta bırakması bekleniyor. Bu artırımlar, geçen yılın ikinci yarısında forintte yaşanan düşüşü engellemek için yapılmıştı. Bununla birlikte son iki haftada euro karşısında %2,5 düşüş yaşadıktan sonra para birimi, ABD’den kaynaklı oynaklıktan dolayı baskı altına girdi.

Orta Avrupa dövizleri, Ukrayna ile olan bölgesel ilişkilerin yarattığı risklerle mücadele etmeye devam ediyor. Durumda pek bir değişim yok. Zloti, euro karşısında %0,4 düşüşle yılın en düşük yeni seviyesini test ederken ruble bir nebze toparlanarak 78,83 dolarda işlem gördü.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap