Skip to content Skip to sidebar Skip to footer


pastedGraphic.png

2022 yılını güçlü bir yükselişle tamamlayan euro/dolar, 2023 yılının ilk günlerinde de yükselmeye devam etti ve döviz çifti dün 1,0760 ile Haziran 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Euro/doların son aylarda güçlü bir şekilde yükselişe geçmesi, birçok analistin 2023 için yukarı yönlü tahminler paylaşmasına neden oldu. Bu haftanın başlarında Deutsche Bank (ETR:DBKGn) EUR/USD hedefini 2. çeyrekte 1,10 ve 2023 sonuna kadar 1,15 olarak açıkladı.

Dün yayımlanan bir notta, bankanın analistleri bu yıl döviz çifti için 5 temel yükseliş faktörünü vurgulayarak bu tahmini destekledi.

Banka özellikle “para politikası döngüsünün euronun lehine” olduğuna inanıyor ve “reel ve nominal 5 yıllık faiz oranlarınn harmanlanmış bir ölçütü EUR/USD için şimdiden 1,10’un üzerinde adil bir değere işaret ediyor” diyor.

Analistlere göre “Avrupa ve ABD arasındaki enflasyon farkı bu yıl faiz farklarında (spread) daha da büyük bir daralmaya işaret ediyor” v, “göreceli döngü ECB’den önce Fed’den güvercinliğe bir dönüşü destekliyor.”

İkinci faktörün ise “çok olumluya dönen” Avrupa akışları olduğunu belirten banka, “doğal gaz fiyatlarındaki çöküş göz önüne alındığında, euronun ticaret hadlerinin 2022’deki bozulmayı tamamen sonlandırdlığını ve kışın sona ermesinin Avrupa enerji tedariğinde son bir risk primi kaynağını ortadan kaldıracağını” belirtiyor.

Çin’in yeniden açılması da, Deutsche Bank’e göre EUR/USD için üçüncü yükseliş faktörü: “Euro döngü yanlısı bir para birimi … ve son on yılın dönüm noktaları dış büyüme döngüsünde bir dönüm noktasına denk geldi.

DB tarafından vurgulanan bir diğer faktör de piyasanın ABD doları üzerindeki güçlü uzun pozisyonu oldu ve dolar “satın alma gücü paritesi, faiz oranı farkları ve küresel büyüme ölçütleri” temelinde aşırı değerli durumda.

Analistler son olarak, “Tarihsel olarak, dolar yüksek getiri sağladığında zayıflamamıştır” ve “dönüm noktaları aynı zamanda ABD hisse senetlerinde bir dip ve ABD verim eğrisinde düzleşmeden dikleşmeye bir geçiş gerektirmiştir” diyerek ihtiyatlı bir notla sözlerini tamamladılar.

Bankaya göre, bu “gözlemler, Fed görevini tamamladığını ilan ederek döngü sonu/resesyon ortamından büyümeye geçişe işaret edene kadar dolarda net bir düşüşe karşı çıkıyor.”

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap