Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Euro Bölgesi’nde enflasyon %5,8 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Bölgede enflasyon 2021’in başında %0,9’du ve bir yılda %5,8 seviyesine çıktı. Fiyatlardaki artışta birçok ekonomide olduğu gibi enerji grubundaki artış en çok katkıyı sağlayan kalem oldu.

2021’de %60’a yakın yükselen petrol fiyatları bu yılın ilk aylarında da %40 arttı. Özellikle Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle petrol fiyatları yaklaşık 8 yılın zirvesine çıktı. Euro Bölgesi’nde Şubat ayında enerji maliyetleri daha da arttı ve enflasyondaki yükselişte de kendini hissettirdi.

Bölge ekonomisindeki yüksek enflasyona karşı, Avrupa Merkez Bankası, yıl içinde faiz artışı olabilir diyerek sıkılaşma sinyali vermişti. Fakat savaş ve artan jeopolitik riskler nedeniyle bankanın daha yavaş adım atması bekleniyor.

Dün açıklanan İtalya ve Almanya enflasyon oranları da Şubat’ta tarihi seviyelere çıktı. Bölge enflasyonunun bu yıl %5 üzerinde kalması beklenirken Mart enflasyonunun ise %6 üzerine çıkması bekleniyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap