Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Salı günü ABD doları Avrupa ticaretinde yükseldi. Ukrayna’da derinleşen çatışma, doları desteklerken euroyu baskı altına soktu.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,3 yükselişle 97,660’ya ulaştı.

Rus kuvvetleri Ukrayna şehirlerine yönelik bombardımanı artırdı ve kilometrelerce uzunluktaki zırhlı araç konvoyu başkente yaklaşırken Kiev sakinlerini ülkeyi terk etmeleri konusunda uyardı.

Bu, yatırımcıların dolar arayışına girmesi ile sonuçlandı.

GAIN Capital’de Küresel Piyasa Araştırma Müdürü Matthew Weller, “Rusya’nın nükleer hazırlıklarını hızlandırdığı ve batının, varlıkları dondurmak ve belirli Rus kuruluşlarını bankalar arası iletişim ağı SWIFT’ten çıkarmak da dahil gittikçe daha sert yaptırımlar uygulayacağı gibi manşetler, bu hafta da riskten kaçınma hissiyatının sürebileceğini ve belki de artabileceğini gösteriyor.” dedi.

Rusya Merkez Bankası ana faizi %20’ye çıkarmış olsa da yatırımcıların, Rusya üzerindeki katı ekonomik yaptırımların baskısını hissetmesiyle ruble düşmeye devam ediyor.

Ancak Rusya’ya yönelik ciddi yaptırımlar ve artan petrol fiyatları, AB’de ekonomi ve büyümeye zarar vereceği endişelerini artırdıkça majör dövizler arasında en çok zarar gören euro oldu.

USD/RUB %2,1 artışla 103,3218 olurken EUR/USD %0,3 düşüşle 1,1098’e geriledi. Bu, 21 ayın en düşük seviyesinin biraz üzerinde ve ikili 1,1100 destek seviyesine tutunmakta zorlanıyor.

OANDA’da Asya Pasifik Kıdemli Pazar Analisti Jeffrey Halley, “Şu anda euroda uzun pozisyon için çok fazla sebep olmasa da teknik açıdan kısa pozisyon sıkışması yönünde bir potansiyel oluşuyor gibi görünüyor.” dedi. “Ukrayna-Rusya arasında yeni bir toplantı veya Çin’in ateşkese bir şekilde aracılık etmesi konusunda kaydettiği ilerleme, 200 puanlık bir ralliyi ateşlemek için yeterli olacaktır.”

Yatırımcılar Euro Bölgesi’nin TÜFE verilerini bekliyor. Avrupa Merkez Bankasının, artan enflasyon ile Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında bölge büyümesine yönelik potansiyel etkisi arasında denge kurması gerekiyor.

Öte yandan GBP/USD %0,2 düşüşle 1,3292’ye inerken USD/JPY %0,2 yükselerek 115,16’dan işlem gördü. AUD/USD paritesi ise Avustralya ekonomisinin dördüncü çeyrekte güçlü bir performans sergilediğini gösteren verilerin yardımıyla %0,1 artarak 0,7252’den alıcı buldu.

İlerleyen saatlerde Fed Başkanı Jerome Powell, Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde ekonomi üzerine sunum yapacak. Yatırımcılar onun, Ukrayna’daki çatışmanın olası sonuçlarıyla ilgili düşüncelerini merak ediyor. Merkez bankasının bu ay sonunda faizlerde artış yapması bekleniyor.

Son olarak USD/CAD %0,1 düşüşle 1,2734’e geriledi. Kanada Merkez Bankası, otuz yılın zirvesinde olan bir enflasyon karşısında faizleri artırmaya başlayabilir.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap