Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dolar/TL dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından 13,95’e çıkarak yeni zirveyi gördü. Dünkü 13,95 rekoru sonrası günü 13,40 seviyelerinde kapatan dolar/TL bugün %2 yükselişle 13,85 seviyesine çıktı. Fiyatta 14,0 seviyesi yeni psikolojik eşik olarak izleniyor.

Erdoğan, faizleri ciddi manada düşüreceklerini ve düşük faizle beraber seçim öncesinde enflasyon ve döviz kurunun da düşeceğini söyledi. Bu açıklamaların ardından bu ay yapılacak yılın son Para Politikası Toplantısında da faiz indiriminin devam etmesi bekleniyor. Dünyada merkez bankalarının faiz artırıp sıkı para politikasına geçtiği bu dönemde TCMB’nin gevşek para politikası uygulaması TL’nin değer kaybetmesine neden oluyor. Dünkü hareketle beraber dolar kuru Kasım ayında %43’ye yakın yükseldi ve TL hem aylık hem de yıllık bazda dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün yapacağı toplantıda da faiz konusunda açıklamalarına devam etmesi kurda oynaklığın artmasına neden olabilir.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap