Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çarşamba günü ABD doları düşüş yaşasa da yarın paylaşılacak olan enflasyon verileri öncesinde dar bir aralıkta seyretti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 95,580’e indi. Cuma günü 95,136 puan ile iki buçuk haftanın en düşük seviyesine düşmüştü.

Şu günlerde döviz piyasalarını yönlendiren ana faktör, başta Fed olmak üzere dünya genelinde merkez bankalarının faizleri artırma hızı ve zamanı.

Geçen hafta beklenenden güçlü gelen istihdam raporu ile dolar destek görmüştü. Perşembe günü paylaşılacak olan TÜFE de ABD merkez bankasının önümüzdeki ay faizleri artıracağı yönündeki beklentileri güçlendirebilir.

Ocak ayında manşet TÜFE’nin aylık %0,5 ve yıllık %7,3 yükselerek kırk yılın zirvesine tırmanması bekleniyor. Piyasa genel olarak Mart ayında Fed’in faizleri 25 puan artırmasını bekliyor. Daha güçlü bir rapor, 50 puanlık artırım beklentilerine destek sağlayabilir.

ING analistleri, “Piyasalar Fed’in sıkılaşma adımına ilişkin şahin görüşlerini Mart toplantısına kadar güçlendirmeye devam edebileceğinden Cuma günkü istihdam raporlarının doları desteklemiş olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Öte yandan EUR/USD paritesi, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) politika toplantısından sonra geçen hafta gördüğü seviyelerden geri çekilerek 1,1412’ye düştü. Başkan Christine Lagarde, Pazartesi günü açıklama yaparak Euro Bölgesi’ndeki büyüme kırılganlığını korurken agresif aksiyon beklentilerini dizginlemeye çalıştı.

Nordea analistleri, “Piyasanın yıl sonuna kadar faizlerde 50 puandan fazla, yani 25 puanlık iki faiz artırımı ile fiyatlanmasının hâlâ aşırı göründüğünü düşünüyoruz.” dedi.

Bunlara ek olarak GBP/USD 1,3538’e düşerken kısa süreliğine bir ayın zirvesini gören USD/JPY %0,1 kayıpla 115,45’e geriledi. AUD/USD %0,1 artışla 0,7148’den alıcılandı.

Polonya Merkez Bankası, rekor düzeydeki enflasyonu düşürmek için art arda beşinci ayda da sıkılaştırma adımı atıp gösterge faizini 50 puan artırarak %2,75’e çıkardıktan sonra USD/PLN %0,1 artışla 3,9652’ye ulaşırken EUR/PLN 4,5240’ta sakin seyretti. Polonya’da faizler şimdi dokuz yılın zirvesine yakın.

Çarşamba günü Riksbank son politika toplantısını yapacak ve piyasalar, birçok bankadaki değişime bakıldığında hâlâ güvercin kalan merkez bankalarına giderek daha çok dikkat ediyor.

Nordea, “İsveç ekonomisi genel olarak Riksbank’ın tahmin ettiğinden daha iyi bir gelişme gösterdi ve bu gelişme, Riksbank’ın bilançosunu küçültmesine yetecek kadar güçlü.” diye belirtti.

“Ancak enflasyonun, Riksbank’ın faiz artırmayı düşünmesini sağlayacak kadar uzun süre yüksek kalacağını düşünmüyoruz.”

EUR/SEK %0,1 düşüşle 10,4226 ve USD/SEK %0,1 kayıpla 9,1358’den işlem gördü.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap