Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Altın yatırımcıları yarın ABD’den gelecek Ocak ayı enflasyon verisini bekliyor. ABD’de enflasyon Aralık ayında %6,8’den %7’ye çıkarak son 30 yılın zirvesini gördü. Çekirdek enflasyon da yine %5,5’e yükseldi. Beklentiler yıllık enflasyondaki artışın devam etmesi ve oranın %7,3’e çıkması yönünde.

Dünyada enerji, emtia ve gıda grubunda yaşanan yükselişler enflasyona neden olurken Fed de 30 yılın zirvesine çıkan enflasyon nedeniyle sıkı para politikasına başladı. İlk adım olarak varlık azaltımları yapan bankanın Mart ayında ilk faiz artışını gerçekleştirmesi bekleniyor. Yarınki enflasyon oranı ise faiz oranı açısından yakından takip edilecek. Piyasalar 25 baz puana kesin gözüyle bakıyor, fakat enflasyondaki yükselişin hızlanması durumunda ilk faiz artışı 50 baz puan olabilir.

Altın tarafındaki fiyatlamada ise enflasyon ve jeopolitik risklerin etkisi var. Ağırlıklı olarak enflasyona bağlı güçlü kalan altın için faiz başlangıcının volatiliteyi de artırması bekleniyor.

Bu ay Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilime ABD ve Avrupa ülkelerinin de dahil olması, güvenli limanı destekledi. Fiyat 1.780 dolardan 1.830 dolara çıktı. Yarın açıklanacak enflasyonun yüskek gelmesi de eksi faiz nedeniyle altını desteklemeye devam edebilir. Ocak ayı içinde görülen 1.854 dolar seviyesi altında ilk önemli seviye olarak izlenirken faiz oranında artış beklentisinin artması ve tahvillerdeki yükseliş durumunda ise 1.800 dolar altı izleniyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi  dün %1,97’ye çıktı ve bugün %1,92’de. Kıymetli metal ise sakin ilerlese de ayı pozitif geçiriyor.

ABD enflasyon verisi yarın TSİ ile 16.30’da açıklanacak

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap