Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Salı günü ABD doları, son yedi ayın en düşük seviyesine gerilerken Japon yeni, merakla beklenen Japonya Merkez Bankası (BoJ) toplantısı öncesinde düşüşe geçti.

Dolar endeksi, Pazartesi günü 101,77 ile gördüğü yedi ayın en düşük seviyesinden sıçrayarak %0,1 artışla 102,005’e yükseldi.

Dolar Salı günü erken saatlerde bir miktar destek görse de şu anda piyasadaki beklentiler, enflasyon düşerken faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaşan Fed ile doların zirveye ulaştığı yönünde görünüyor.

Morgan Stanley örneğin, dolar endeksi için 2023 yılsonu tahminini 104’ten 98’e düşürdü.

Yatırım bankasının analistleri bir notta, “Küresel büyüme canlılık işaretleri gösteriyor, makro ve enflasyon belirsizliği azalıyor ve dolar taşıma, avantajını hızla kaybediyor.” dedi.

ABD veri takvimi bu hafta nispeten hafif ancak perakende satışlarsanayi̇ üretimi̇ ve mevcut konut satışları zayıf gelebilir.

ING analistleri bir notta, “Teorik olarak bu durum, Şubat ve Mart aylarında iki adet 25 baz puanlık faiz artışına ilişkin piyasa beklentilerini çok fazla etkilememelidir ve her iki artışın da yılsonuna kadar tersine çevrilmesi beklenmektedir.” dedi.

Hissiyattaki bu değişiklik dolar/yen çiftinde görülebilir; parite, 7 ayın en düşük seviyesinin hemen üzerinde ancak yen, seans esnasında bazı kazançlarını geri verdi ve parite 128,56’da hafif bir artış gösterdi.

Yatırımcılar, merkez bankası yetkililerinin Japonya’nın “getiri eğrisi kontrol politikasında” bir değişiklik veya son duyuracağına dair beklentilerin artmasıyla birlikte haftanın ilerleyen günlerinde BoJ’un politika belirleme toplantısına odaklanmış durumda.

ING, “Getiri hedeflerinde yeni düzenlemeler merakla bekleniyor ve yatırımcılar, daha yüksek uzun vadeli swap oranlarıyla bunun için pozisyon alıyor. USD/JPY’nin Çarşamba gününden önce 126,50 seviyesine kadar gerileyebileceğini düşünüyoruz.” diye ekledi.

Öte yandan euro/dolar, %0,1 artışla 1,0832 seviyesine yükselerek bir önceki seansta gördüğü 9 ayın en yüksek seviyesi olan 1,0874’e ulaşırken sterlin/dolar ikilisi, İngiltere iş gücü piyasasının Aralık ayında beklenenden daha güçlü kalmasının ardından %0,2 artışla 1,2217 seviyesine yükseldi.

İngiltere’de işsizlik başvurusu yapan kişi sayısı, ekonomistler tarafından beklenen 19.800 yerine 19.700 artarken Kasım ayı verileri, ilk başta bildirilen 30.500 yerine sadece 16.100 artış gösterecek şekilde revize edildi.

Aynı zamanda verilerin mevcut olduğu son ay olan Kasım’da, ücret artışı beklenenden daha güçlü bir şekilde büyüyerek yıllık %6,4 artış gösterdi ve bu da İngiltere Merkez Bankasının, enflasyonu dizginlemek için sıkılaştırmaya devam etmek zorunda kalacağını gösteriyor.

Çin ekonomisinin, 2022 yılında %3 büyüme ile bir önceki yıla kıyasla önemli ölçüde daha yavaş büyüyerek %5,5 civarındaki resmi hedefin çok altında kaldığını gösteren verilerin ardından yuan, yaklaşık beş ayın en yüksek seviyesinden indi ve dolar/yuan %0,5 artışla 6,7660 seviyesine yükseldi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap