Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dolar, Çarşamba günü New York’un erken saatlerinde ABD getirilerindeki gün içi satış nedeniyle baskı altında olsa da, fiyat daha sonra kayıpları geride bıraktı ve günü büyük ölçüde değişmeden kapattı.

Reuters, ABD yapımı sermaye malları için yeni siparişlerin Eylül ayında beklenenden daha fazla arttığını bildirdi, ancak gergin tedarik zincirleri, üçüncü çeyrekte ticari ekipman harcamalarındaki büyüme hızını yavaşlattı ve genel ekonomiyi engelledi. Ticaret Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, iş harcama planları için yakından izlenen bir vekil olan uçak hariç savunma dışı sermaye malları siparişlerinin geçen ay %0,8 arttığını söyledi. Ağustos verileri, daha önce bildirildiği gibi, sözde temel sermaye malları siparişlerinin %0,6 yerine %0,5 arttığını göstermek için aşağı revize edildi. Reuters tarafından ankete katılan ekonomistler, temel sermaye malları siparişlerinin %0,5 artacağını tahmin ediyorlardı.

Japon yeni karşısında dolar Avustralya’da 114.21’den satış yenilendi ve Asya’da 113.94’e geriledi. Parite daha sonra Avrupa’da jpy cinsinden aktif çapraz alımla düştü ve New York sabahı 113.40’ta gün içi en düşük seviyesine geriledi. Daha sonra parite, kapanışa yakın bir yerde 113.87’ye kısa bir toparlanma kaydetti.

Tek para birimi Asya’da güçlü bir önyargıyla işlem gördü ve Avrupa sabahının erken saatlerinde 1.1613’e yükseldi. Avrupa sabahı seansın en düşük seviyesi 1.1585’e düşmesine rağmen, New York açılışında fiyat, kısmen euro’nun özellikle sterlin karşısında çapraz alımı nedeniyle 1,1625’e yükseldi ve önce USD’nin geniş tabanlı toparlanmasıyla 1,1588’e geriledi.

İngilizler, Avrupa sabahının erken saatlerinde 1.3781’e kadar kısa bir süre kenarda durmadan önce Asya’da yatay ticaret yaptı. Parite daha sonra New York açılışı öncesinde 1.3711’e düştü ve ardından İngiltere Maliye Bakanı Sunak’ın bütçesinde 1.3754’e geri dönmesine rağmen, fiyat daha sonra New York sabahı 1.3759’a kısa bir kapanış sıçraması yapmadan önce 12 günün en düşük seviyesi 1.3709’a düştü.

Reuters’den daha fazla haber, İngiltere maliye bakanı Rishi Sunak , Çarşamba günü İngiltere Merkez Bankası Başkanı’na düşük ve istikrarlı enflasyon elde etme hedefini yeniden teyit etmek için yazdığını söyledi . Bütçe beyanını sunarken parlamentoya verdiği demeçte, insanlara bunu yapmakta güçlü bir geçmişe sahip oldukları konusunda güvence verilmeli. Bütçe Sorumluluğu Ofisi’nin gelecek yıl için TÜFE enflasyonunu %4 olarak tahmin ettiğini söyledi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap