Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Haftaya sakin başlayan döviz kurlarında gün içi kısa süreli yukarı yönlü hareketler görülmeye devam ediyor. Dolar/TL 18,90 üzeri denemeler yaparken euro/TL 20,30 üzerinde işlem görüyor.

Dün bütçe açığını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yıl sonu bütçe açığının 139,1 milyar TL ile beklenenden düşük ve GSYH’ye oranının %1 olduğunu söyledi.

Aralık 2021’de açıklanan ve ilk ödemelerin Mart ayında başladığı Kur Korumalı Mevduatın yıl sonu faturası maliyet 92,5 milyar TL oldu. Son haftalarda yatay seyreden iki haftalık çıkışı 93 milyar TL olan KKM’nin güncel rakamı 1,37 trilyon TL’ye geriledi.

TCMB, Perşembe günü faiz kararını açıklayacak. Eylül 2021’de başlattığı faiz indirim sürecini Kasım 2022’de tamamlayan TCMB’nin bu ayki toplantıda faizi %9’da sabit tutması bekleniyor.

2022’de %40 yükselen ancak bu yükselişi son derece kademeli olarak gerçekleştiren dolar kuru, 2023’ün ilk ayında 18,80 altında işlem görüyor. Fakat işlem saatleri dışında kurda 18,90 üzeri ataklar yaşanmaya devam ediyor. İhracatçılar, rekabet altında kalan döviz seviyelerini artırma taleplerini dile getirirlerken politika yapıcılar enflasyonu tetikleme riskini göze almak istemiyorlar.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap