Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD doları Pazartesi günü erken saatlerde sıçrama yaptı ve Fed Yöneticisi Christopher Waller’ın yorumlarının, gelecekteki para politikasının yeniden değerlendirilmesine yol açmasıyla geçen haftaki büyük satışların ardından toparlandı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, Cuma günü yaklaşık üç ayın en düşük seviyesi olan 106,28’i gördükten sonra %0,4 artışla 106,550’den işlem gördü.

Endeks geçen hafta %4 düşüşle iki buçuk yılı aşkın bir sürenin en kötü haftasını geçirdi.

Perşembe günü ABD’nin Ekim ayı TÜFE enflasyonunun beklenenden daha yavaş gelmesi, Fed’in agresif parasal sıkılaştırma kampanyasını daha önce tahmin edilenden daha erken yumuşatmaya karar vereceği ve Aralık ayında yalnızca 50 baz puanlık bir artışa gidebileceği yönündeki beklentilerin artmasıyla dolarda ciddi bir düşüşe yol açtı.

Ancak Waller, hafta sonu verdiği bir röportajda piyasaların tek bir “veri noktasına” takılıp kalmaması gerektiğini söyleyerek bu iyimserliği kırmaya çalıştı.

Waller, Fed’in bir sonraki toplantısında faiz artırım temposunu yavaşlatmayı düşünebileceğini ancak bunun enflasyonla mücadelede bir “yumuşama” olarak görülmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

ING analistleri yayımladıkları bir notta “Yatırımcılar son enflasyon rakamlarının, hangi üyeleri sıkılaştırma konusunda ikna ettiğini ölçmeye çalışacağından Fed’in konuşmalarına karşı piyasa hissiyatının artacağı bir döneme girebiliriz.” dedi.

“Dolarda kalıcı bir düşüş trendi için henüz erken olduğunu düşünüyoruz, zira Fed’in politik anlamda değişimi henüz kesin değil ve risk varlıkları çeşitli engellerle karşılaşmaya devam ediyor.”

Euro/dolar %0,2 düşüşle 1,0332’ye gerilerken riske hassas Avustralya doları/ABD doları 0,6702’de yatay seyretti.

Sterlin/dolar %0,4 düşüşle 1,1787’ye gerileyerek geçen hafta elde ettiği güçlü kazançların bir kısmını geri verdi.

İngiliz Maliye Bakanı Jeremy Hunt’ın, kamu maliyesindeki önemli bir deliğin üstesinden gelmeye yardımcı olmak adına ağır vergi artışları ve harcama kesintileri belirlemesi ile sterlin yatırımcıları, Sonbahar Bildirisine özel dikkat gösterecek.

ABD’nin son enflasyon verilerinin ardından ABD Hazine tahvil getirilerinde düşüş yaşanması ile iki ay sonra ilk kez 140 puanın altına inen dolar/yen paritesi, %0,5 artışla 139,44 seviyesine yükseldi.

Yuan, bazı COVID-19 tedbirlerinin azaltılmasına ilişkin artan iyimserlikle yaklaşık iki ayın en güçlü seviyesine tırmandı. Dolar/yuan çifti %0,9 düşüşle 7,0428’e geriledi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap