Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Euro/Dolar 3 ayın zirvesini koruyor

Cuma günü 1,0367 ile 10 Ağustos sonrası en yüksek seviyeye çıkan euro/dolar, haftanın ilk işlem gününde 1,03 üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Bugün ABD tarafında önemli veri açıklaması bulunmazken siyasi cephedeki gelişmeler takip edildi. ABD Başkanı Biden Çin Devlet Başkanı Xi ile G20 Zirvesi’nde bir araya geldiler.

Euro cephesinde bugün açıklanan bölge sanayi üretimi tahminlerin çok üzerinde gelerek son ayda yükseliş gösterdi. Ancak veri detayında siparişlerde azalma olması gelecek aylarda üretimde düşüş yaşanabileceğine işaret ediyor.

Geçtiğimiz hafta ABD’de enflasyonun beklenti altında kalmasının ardından dolar göstergesi ve tahvil faizlerinde hızlı geri çekilme yaşandı. Euro/dolar da son üç ayın zirvesine çıktı. Bugün dolar göstergesi 107 üzerinde zorlanırken 10 yıllık tahvil faizi de %4 altında fiyatlanıyor.

Paritede yıl içinde görülen dip seviye olan 0,9540’a göre %8 değerlenme var. Fakat sene başı itibarıyla paritenin kaybı %9.

Dolardaki düşüş ve euro/dolarda görülen yükselişle yılın en yüksek seviyesine çıkan euro/TL bugün 19,12-19,25 aralığında işlem görüyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap