Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dolar/TL, bayram tatilinin ardından ilk işlem gününde zirve seviyesine yakın başladı ve ilk işlemlerde 32,4 civarında işlem gördü. Piyasalarda küresel jeopolitik gelişmeler, Hazine borçlanması ve bütçe verileri yakından takip edilecek.

Bayram tatili öncesinde yerli yatırımcının artan Türk Lirası ihtiyacı dövizden dönüşümleri beraberinde getirmişti. Faiz artışlarıyla birlikte gelen TL mevduat getirisi de Dolar/TL’de aşağı yönlü baskı yaratmıştı.

Bugün iç piyasada şubat ayı iş gücü istatistikleri, mart ayı bütçe gerçekleşmeleri ve Hazine’nin nisan ayı borçlanmaları yakından izlenecek. Yurt dışında ise İsrail-İran gerilimine ilişkin gelişmeler takip edilecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TCMB Başkanı Fatih Karahan, Dünya Bankası-IMF bahar toplantıları için bu hafta ABD’ye gidecekler. Dünya Bankası’nın Türkiye’ye 2024-2028 döneminde 18 milyar dolar finansman sağlama kararı doğrultusunda, üretkenlik artışı, istihdam, kamu hizmetlerinde iyileşme ve afetlere dayanıklılık alanlarına kaynak aktarılacak. Bu durumla birlikte Dünya Bankası’nın Türkiye’ye sağladığı finansmanın tutarı 35 milyar dolara yükselecek.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap