Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cuma günü ABD doları değer kaybederek bir yılın en kötü haftasını yaşama yoluna girdi. Yatırımcılar artık Fed’in bu yılki faiz artırımlarının tamamen fiyatlandığını düşünüyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 94,735’e geriledi. Endeks hafta bazında %1’in üzerinde düşüş gösterdi ve 2020 Aralık ayından beri gördüğü en büyük haftalık kaybı yaşama yolunda.

Doların büyük satış gördüğü bu hafta yayınlanan veriler, ABD TÜFE’nin 1980’lerden bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktığını gösterdi. Bu hafta konuşan birçok Fed yetkilisi de enflasyonla mücadelede merkez bankasının, faizleri artırması ve bilançosunu küçültmesi gerektiği hakkında sözler sarf etti.

Fed’in derhal harekete geçmesi gerektiğini düşünen son yetkili, Senato Bankacılık Komitesi’ndeki oturum sırasında “Güçlü bir aracımız var ve enflasyonu zamanla düşürmek için bunu kullanacağız.” diyen Lael Brainard oldu.

USD/JPY %0,4 düşüşle 113,72’ye geriledi. EUR/USD %0,1 artarak 1,1467’ye yükselirken AUD/USD ikilisi yaklaşık iki ayın zirvesinden 0,7280’e düştü.

ING analistleri, “ABD enflasyonunun %7’ye yükselmesi, döviz yatırımcıları için bir satış fırsatı olarak alınırken dolardaki uzun pozisyonların azalması, genel dolar zayıflığını tetikledi.” dedi.

EUR/USD paritesindeki yüksek teknik kırılma, diğer paritelerde dolar üzerindeki baskıyı muhtemelen artırıyor: şu an 1,1500 direnci dolar boğaları için önemli mi değil mi?”

Öte yandan GBP/USD, İngiltere’den gelen verinin de yardımıyla %0,1 artışla 1,3721’e yükseldi. Veri, İngiltere ekonomisinin Kasım ayında %0,9 ile beklenenden daha çok büyüdüğünü gösterdi ve nihayet dünyanın en büyük beşinci ekonomisini, ilk Covid-19 karantinasından önceki boyutunun üzerine çıkardı.

İngiltere Merkez Bankasının Aralık ayında faizleri artırmasının ardından Başbakan Boris Johnson’la ilgili siyasi kargaşaya rağmen sterlin son zamanlarda epey güçlü. Piyasa ayrıca faizlerde Şubat ayında bir artırım olasılığı ile daha fiyatlanıyor.

Çin Aralık ayında rekor bir ticaret fazlası verdikten sonra USD/CNY %0,2 düşüşle 6,3460’a geriledi. Ülke ihracatı pandemi sırasında beklentileri aşarken ithalat büyümesinde sert bir yavaşlama görüldü.

Kore Merkez Bankası gösterge faizini 25 bp artırarak %1,25’e çıkardıktan sonra USD/KRW 1.186,81’de sakin kaldı

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap