Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rekor seviyedeki benzin fiyatları ve artan gıda ve barınma fiyatları, tüketicileri diğer harcamalardan tasarruf etmeye zorlarken Mart ayında ABD’nin perakende satış büyümesi yavaşladı.

Şubat ayında revize edilerek %0,8’e çıkarılan perakende satışlar, Mart ayında yalnızca %0,5 büyüme gösterdi. Bu, %0,6 büyüme tahminlerinin çok az altında. Otomobil alımlarını hariç tutan çekirdek satışlar %1,1 ile biraz daha iyi bir performans gösterdi. Sonuç olarak perakende satışlar yıllık %6,9 artış yaşadı.

Hükümetin verileri enflasyona göre düzeltilmiş değil. Son 12 ayda tüketici fiyatları %8,5 artış gösterdi, dolayısıyla perakende satış rakamları harcamadaki düşüşü reel bazda yansıtıyor ve ABD’li çoğu tüketicinin, pandemi döneminde biriktirdiklerini artık tükettiğini gösteren diğer rakamlarla tutarlı.

Geçen yıl yaygın karantinalar ve hanehalklarına verilen cömert sübvansiyonlar, perakende satışlarda, ekonominin yeniden açılmaya başlamasından ve devletin teşvik ödemelerinin sona ermesinden bu yana yavaş yavaş azalan bir patlama yaratmıştı.

Bununla birlikte JPMorgan (JPM) ve Wells Fargo (WFC) CEO’larına göre ABD ekonomisi hâlâ genel olarak iyi görünüyor.

Bu durum, ilk işsizlik başvurularının geçen hafta kaydedilen 60 yılın en düşük seviyesi 167.000’den çok az yükselerek 185.000’e çıktığını gösteren verilerde de görülüyor.

New York Fed Başkanı John Williams, Perşembe günü Bloomberg’e yaptığı açıklamada Fed’in, şu an 11 milyonun üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyelerinde olan iş açığını, “tam istihdamla orantılı” bir düzeye indirmek için para politikasını kullanarak işgücü piyasasının “köpüğünü alması” gerektiğini söyledi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap