Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Salı günü dolar değer kaybetti. Omicron varyantının etkisine dair endişeler, yen ve frank gibi güvenli limanlara olan talebi artırdı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,4 düşüşle 95,965’e geriledi.

Piyasalarda ABD’nin faiz artırımına yönelik riskler yeniden fiyatlanırken USD/JPY %0,4 düşüşle 113,11 oldu ve USD/CHF %0,3 kayıpla 0,9204’ten alıcı buldu.

Senato Bankacılık Komitesi karşısındaki sunumu öncesinde yayımlanan hazır ifadede Fed Başkanı Jerome Powell, Omicron varyantının, bankanın istikrarlı fiyatlara ve maksimum istihdama ulaşma isteği için risk oluşturduğunu söyledi.

Pazartesi günü yayımlanan ifadede Powell, “Covid-19 vakalarındaki son artış ve Omicron varyantının ortaya çıkışı, istihdam ve ekonomik faaliyet için düşüş yönlü risk oluşturup enflasyon açısından belirsizliği artırdı.” dedi. “Virüsle ilgili daha büyük endişeler, insanların yüz yüze çalışma isteğini azaltarak işgücü piyasasındaki ilerlemeyi yavaşlatıp tedarik zincirindeki sorunları artırabilir.”

Powell muhtemelen bu yorumları daha sonra Hazine Başkanı Janet Yellen ile birlikte yapacak.

Öte yandan EUR/USD %0,3 artışla 1,1328 olurken GBP/USD %0,1 değer kazanarak 1,3323’e yükseldi. AUD/USD %0,3 düşüşle 12 ayın en zayıf seviyesi olan 0,7118’e geriledi ve NZD/USD %0,2 kayıpla 0,6807’den alıcı buldu.

Riskten kaçınmadaki bu ani patlama, ilaç üreticisi Moderna’nın MRNA CEO’sunun açıklamalarından sonra yaşandı. Bu açıklamaların ardından Omicron varyantının, küresel ekonomide genel bir bozulmaya yol açabileceği endişeleri ortaya çıktı.

Financial Times ile konuşan Stephane Bancel, mevcut aşıların yeni varyantla mücadelede zorlanacağını söyleyerek aşıların etkililiğinde ‘ciddi bir düşüş’ olacağını öngördü.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeni varyanttan kaynaklı enfeksiyon artış riskinin “çok yüksek” olduğu konusunda uyardıktan sonra birçok ülke, sınır kontrollerini artırarak hızlı bir cevap verdi.

Başkan Joe Biden, Omicron varyantıyla ilgili belirsizlikte bile ABD’nin tekrar kapanma uygulamayacağını söyleyerek Pazartesi günü hissiyatı destekledi.

Bugün ayrıca Euro bölgesinin Kasım ay TÜFE rakamları yayımlanacak ve %4,1 olan Ekim ayına göre %4,5’e yükselmiş olması bekleniyor.

Diğer yandan Çin, Kasım ayında fabrika aktivitesinde üç ay içinde ilk kez sürpriz bir büyüme kaydettikten sonra USD/CNY %0,2 düşüşle 6,3723’e geriledi. İmalat satın alma müdürleri endeksi 49,2 puan olan önceki aya göre 50,1 puana yükseldi. İmalat dışı PMI ise 52,4 puandan 52,3 puana düştü.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap