Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Perşembe günü ABD doları düşüş yaşayarak önceki seansta yaşadığı sert düşüşe yenisini ekledi. Enflasyon verileri, Fed’in politikayı sıkılaştırma konusunda agresif aksiyon alacağına dair beklentilere destek sağlayamadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 94,800’e geriledi.

USD/JPY %0,2 düşüşle 114,43’e inerken EUR/USD %0,2 artarak 1,1463’e yükseldi. GBP/USD ikilisi ise %0,2 değer kazanarak 1,3729’dan alıcı buldu. İngiltere Merkez Bankasının son faiz artışının ardından sterlin güçlenerek Başbakan Boris Johnson’ın siyasi sıkıntılarını ikinci plana attı.

AUD/USD %0,2 artışla 0,7300’den işlem gördü.

Çarşamba günkü ABD verileri, TÜFE’nin yıllık %7 ve aylık %0,5 arttığını gösterdi. Volatil enerji ve gıda fiyatlarını hariç tutan çekirdek TÜFE ise Aralık ayında aylık %0,6 ve yıllık %5,5 büyüme gösterdi.

TÜFE’nin yaklaşık 40 yılın en hızlı temposunda yükseldiği görülse de bu genel olarak bekleniyordu ve Fed politikacılarının düşüncesinde önemli bir değişime yol açtığı görülmüyor. Piyasa halihazırda en az üç faiz artırımı ile fiyatlanırken bazı yatırımcılar doların artacağı yönündeki bahislerini azalttı.

Bununla birlikte ING analistlerine göre “Bu, kısa vadede doların temelini güçlendirebilir – üç faiz artırımı için beklentileri daha da artırıp dördüncü bir artırım spekülasyonuna kapı açabilir.” dedi. “Bunu, piyasaların şimdi dolarda dip seviyeleri almasının bir nedeni olarak görüyoruz.”

Bugün ekonomi cephesinde yine ABD’nin enflasyon rakamları var. Bu kez Aralık ayı ÜFE paylaşılacak ve ilginin çoğu, Fed Yöneticisi Lael Brainard’ın başkan yardımcısı olarak görevinin onaylanması için Capitol Hill’de düzenlenen oturumda olacak.

Önceden hazırlanmış açıklamalara göre Brainard, merkez bankasının en acil görevinin, kapsamlı bir toparlanmayı sürdürürken enflasyonu %2’ye düşürmek olduğunu söylüyor.

Fed Başkanı Jerome Powell ise Salı günü yaptığı açıklamada agresif sıkılaşma beklentilerine büyük darbe vurdu. Powell Fed’in, bilançoyu küçültmek için gereken takvim konusunda hâlâ tartıştığını söyledi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap