Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dolar Çarşamba günü önemli para birimleri karşısında 10 ayın en yüksek seviyesine yükseldi, euro ve sterlin son 6 ayın en düşük seviyelerine gerilerken, yenin daha da yükseliş beklentisiyle müdahale alanına girmesine neden oldu. -Uzun süreli ABD faizleri piyasaları etkiledi.

ABD Hazine tahvilleri son günlerdeki ağır satışların ardından istikrar kazandı, ancak getiriler yüksek kalmayı sürdürdü ve doların güçlü bir şekilde yükselişini sürdürdü.

Euro, seans başında altı ayın en düşük seviyesi olan 1,05555 $’a geriledikten sonra, en son %0,14 düşüşle 1,05575 $’a geriledi. Tek para birimi çeyrekte %3’ten fazla kayıpla bir yılın en kötü çeyreklik performansını kaydetme yolundaydı.

Sterlin de Çarşamba günü erken saatlerde altı ayın en düşük seviyesi olan 1,2141 $’a ulaştıktan sonra benzer şekilde %0,09 düşüşle 1,2146 $’a geriledi ve çeyreklik bazda %4’ün üzerinde bir kayıpla karşı karşıyaydı.

Bu arada ABD dolar endeksi 10 ayın en yüksek seviyesi olan 106,30’a yükseldi.

CMC Markets piyasa analisti Tina Teng, “ABD doları, aşağı yönlü hareketten ziyade yukarı yönlü hareketini sürdürüyor” dedi.

“Geçen haftadan bu yana piyasalar için bir şok oldu çünkü Fed’in söylemi beklenenden daha şahindi… Bence bir kez daha faiz artırımına gitmeleri daha muhtemel.”

Fed yetkilileri son günlerde, geçen hafta faiz oranlarını sabit tutan ancak şahin para politikası duruşunu sertleştiren merkez bankasının faiz oranlarını daha da artırması gerekebileceği olasılığını işaret etti .

Bu durum, para piyasalarının ABD faiz oranlarının nerede zirve yapabileceğine ve parasal koşulların başlangıçta düşünülenden daha uzun süre daha sıkı kalacağına ilişkin beklentilerini ayarlamasıyla ABD Hazine tahvil getirilerinin son günlerde birkaç yılın en yüksek seviyelerine çıkmasına neden oldu.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap