Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Takip ettiğimiz önde gelen bir stratejist, kısmen bu haftaki bütçe duyurusunun sağladığı teşvik edici mali dürtüyle desteklense de, şimdilik kazançların önümüzdeki haftanın merkez bankası güncellemelerinden önce sınırlı kalacağını söylüyor.

Sonbahar bütçesi ve harcama incelemesi, Birleşik Krallık Hazinesinin beklenenden daha fazla harcama açıkladığını gördü , ancak bu görünüşte büyüme yanlısı duruş, önümüzdeki aylara bakıldığında kesinlikle bir miktar destek sunsa da, İngiliz Sterlini’ni ABD Doları karşısında yükseltmede başarısız oldu.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, hükümetin artan enflasyon karşısında düşük gelirliler üzerindeki yükü azaltmak için alınan önlemler sayesinde kamu harcamalarını GSYİH’nın bir yüzdesi olarak 1980’lerden beri görülmemiş seviyelere yükseltmeyi planladığını doğruladı.

Lloyds Bank ekonomisti Rhys Herbert, “Daha iyi bir başlangıç ​​noktası ve daha pembe bir ekonomik tahminin birleşimi, Şansölye’ye daha fazla manevra alanı sağladı. Kamu harcamalarını önceden planlanandan daha fazla artırarak bundan kısmen yararlandı” diyor.

Beklenmedik bir duyuru, Universal Credit ‘küçültme oranında’ %8’lik bir kesinti şeklinde geldi; bu, yaklaşık iki milyon ailenin yılda ortalama olarak fazladan 1000 sterlin tutacağı anlamına geliyor.

Bu – asgari ücreti artırmanın yanı sıra – İngiltere’nin ekonomik büyümesinin motoru olan tüketici güvenini desteklemelidir.

Pound/Dolar döviz kuru, Eylül ayındaki düşüşün ardından bir toparlanma içinde Ekim boyunca yükseliyordu, ancak şimdi bu toparlanmanın 1,38’in biraz altına düştüğü görülüyor.

Aşağıda gösterildiği gibi, Mayıs’ın yükseği 1.4250’nin reddedilmesinden bu yana aşağı yönlü bir trend çizgisi bozulmadan kaldı:

1,37-1,38 bölgesindeki konsolidasyon, önümüzdeki ay sonu yeniden dengeleme, 03 Kasım Federal Rezerv politika güncellemesi ve 04 Kasım Bank of England politika güncellemesi gibi önemli risk olayları göz önüne alındığında olası görünüyor.

İngiltere Merkez Bankası ve Fed, her ikisi de dönüm noktası niteliğinde kararlar yayınlayacak: İlki, piyasaların faiz oranlarını yükseltmesi için ipucu verirken, ikincisi, 2022 faiz oranlarını artırmak amacıyla niceliksel genişlemeyi sona erdirme sürecini başlatmaya eğilimlidir.

Piyasa beklentilerinin teyit edilmesi garanti edilmez ve bu da her iki para biriminde de yeniden fiyatlandırma potansiyelini ortaya çıkarır.

Pound geri çekilse de, bir stratejist Ekim toparlanmasının uzayabileceğini söylüyor.

Londra’da Westpac stratejisti Tim Riddell, “GBP/USD’nin 1.3750’nin altına düşmesine rağmen, 1.40’a kadar beklenen menzil direnci gelişebilir” diyor.

Elbette çoğu, Kasım ayının ilk haftasının Fed ve İngiltere Bankası açısından nasıl oynayacağına bağlı olacaktır.

İngiliz Sterlini, hafta ortası seansı boyunca, uzun vadeli Birleşik Krallık devlet tahvillerine ödenen getirideki düşüşe sempati duyarak, önümüzdeki yıllarda daha düşük hükümet borçlanma gereksinimlerine ilişkin beklentilerle bağlantılı olabilecek şekilde, genel olarak daha yumuşaktı.

Devlet tahvillerinin finansman maliyeti düştü ve Şansölye Rishi Sunak’ın önümüzdeki yıllarda İngiltere’nin borçlanma gereksinimlerinin beklenenden daha düşük olacağını açıkladığı sonbahar bütçe açıklamasının ardından.

Buna karşılık, Birleşik Krallık 10 yıllık devlet tahvillerinin getirisi 10 baz puan düşerek %1.003’e geriledi.

Bu, Mart 2020’den bu yana en büyük bir günlük düşüş ve düşen enflasyon beklentileri ile Birleşik Krallık hükümetinin daha önce beklendiği kadar çok borç vermesi gerekmeyeceği inancıyla bağlantılı.

Net borçlanmanın 2026/27’de 44.BN (GSYİH’nın %88’i) olarak düşmesi bekleniyor.

Bu arada Birleşik Krallık Borç Yönetim Ofisi, 2021/22’de planlanan tahvil ihracında 57.8 milyar sterlinlik bir düşüş ve tahmin dönemi boyunca ihraçta önemli bir azalma potansiyeli öngördü.

Borçlanmayı finanse etmek için ihraç edilen tahvillerin daha düşük arzı, yatırımcılar sınırlı bir arzı kovalarken, hepsi eşit olan daha yüksek tahvil fiyatları anlamına gelir.

Verili getiriler, tahvil fiyatlarına ters yönde hareket eder, net sonuç daha düşük tahvil getirileridir.

Borçlanmayı finanse etmek için ihraç edilen tahvillerin daha düşük arzı, yatırımcılar sınırlı bir arzı kovalarken, hepsi eşit olan daha yüksek tahvil fiyatları anlamına gelir.

Verili getiriler, tahvil fiyatlarına ters yönde hareket eder, net sonuç daha düşük tahvil getirileridir.

Uluslararası yatırımcılar, yerel para birimi için bir destek kaynağı sağlayarak daha yüksek getirili tahvilleri kovalama eğilimindedir.

Bu nedenle, İngiltere on yıllık getirilerindeki düşüş, Pound’u bir tekliften mahrum bırakıyor.

Döviz göreceli bir oyun olduğundan, Sterling için önemli olan İngiltere getirilerinin diğer para birimlerine göre ne kadar hızlı düştüğü veya yükseldiğidir, örneğin İngiltere ve Almanya’nın on yıllık getirilerinin ABD’deki eşdeğerlerinden daha hızlı düştüğünü biliyoruz.

Bu, Dolar’a Euro ve Pound’a göre süregelen bir destek anlamına geliyor.

Riddell, “Verimler düşük borç yüklerinde daha düşük olsa da, BoE’nin güncellenmiş tahminleri bu gelişmeleri yansıtırsa, erken bir zam riski devam edecek” diyor.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap