Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Küresel satış baskısının etkisiyle döviz kurları haftaya dalgalı seyirle başladı ve yeniden yatay bant aralığına yerleşti. Dolar/TL güne yüzde 0,04 düşüşle 32,36 civarında başlarken Euro/TL ise 34,79 seviyesinde işlem gördü. Analistler, Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimlerine giriş çıkışlarını benzer şekilde yansıtmaya yeni yeni başladığını belirtiyor ve bu durumun sağlıklı bir hareket olduğunu vurguluyor.

Küresel piyasalar şu anda ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı ve ABD enflasyon verisine odaklanmış durumda. Enflasyon verisi 15.30’da açıklanacak ve ülkede yıllık enflasyonun yüzde 3,4 civarında gelmesi bekleniyor. Ayrıca aylık enflasyonun yüzde 0,1 artması öngörülüyor. Ardından Fed saat 21.00’de faiz kararını açıklayacak ve piyasalar, Fed’in faizi sabit tutacağına kesin gözüyle bakarken Başkan Jerome Powell’ın ekonomik gidişata ilişkin açıklamaları yakından izleyecek.

Bankacıların hesaplamalarına göre, Merkez Bankası’nın swap hariç net rezervi geçen hafta 6 milyar dolara yükseldi. Net rezervler dört yıl aranın ardından ilk kez 31 Mayıs haftasında 1,5 milyar dolarla pozitife geçmişti. Fed’den yıl sonuna kadar en fazla iki faiz indirimi beklenirken, eylül ayının faiz indirimi için erken olabileceği tartışılmaya başlandı.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap