Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Döviz kurları, artan yabancı ilgisinin etkisiyle yatay seyrini sürdürdü. Bugün Dolar/TL 32,20 bandında işlem gördü, Euro/TL ise 34,96 civarında alıcı buldu. Gözler Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına çevrildi ve piyasalarda TCMB’nin politika faizini yüzde 50’de sabit tutması bekleniyor. TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında vereceği mesajlar yakından takip edilecek. Nisan ayında dolar karşısında sınırlı kazanç elde eden Dolar/TL, mayıs ayında şu ana kadar yatay bir seyir izledi.

Ekonomistler, mayıs ayında enflasyonun zirve yapmasını beklerken, politika faizinin bir süre daha mevcut seviyede kalacağı yönünde. Enflasyonda zirve bu ay yüzde 75-76 seviyesinde bekleniyor. TCMB’nin yıl sonu güncel tahmini ise %38 seviyesinde. Bu kapsamda PPK’da güncel enflasyon ve para politikası mesajları yakından takip edilecek. İç gündemde bugün mayıs ayı tüketici güven endeksi, haftalık BDDK ve TCMB verileri ile Hazine’nin iç piyasada gerçekleştireceği iki yıl vadeli euro cinsi tahvil ve kira sertifikası doğrudan satışı da bulunuyor.

Öncü verilerden bankacıların yaptığı hesaplamalara göre TCMB’nin swap hariç net rezervi geçen hafta 9.5 milyar dolar arttı. Swap hariç net rezerv geçen hafta eksi 14,1 milyar dolar hesaplandı. Yerel seçimlerden bu yana 51 milyar dolarlık rezerv birikimi sağlandı. Bankacıların hesaplamalarına göre yabancıların payı son dönemlerdeki girişlerle yüzde 5’e doğru yükseldi. Yılın ilk çeyreğinde bu oran yüzde 1,7 civarında seyretmişti.

TCMB’nin rekor hızda rezerv birikimi ile TL, bir kez daha gecelik faizleri ve mevduatı aşağı çekti. Dün itibarıyla gecelik faizler yüzde 47,2 seviyesinde oluştu ve sistemin likidite fazlası 520 milyar TL civarına genişledi. Piyasalar PPK metninde, TL likidite ile ilgili verilebilecek mesajları ve önümüzdeki dönemde bu yönde atılabilecek yeni adımları izleyecekler.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap