Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hazine ve Maliye Bakanlığı dövize endeksli TL mevduatın detaylarını açıkladı.

Birikimlerini TL mevduat olarak değerlendiren vatandaşlarımızın kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için ”Kur Korumalı TL Mevduat” ürünü devreye alındı.

Bugün itibarıyla isteyen bankaların başlayabileceği yeni uygulama şöyle:

  • Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak; yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe spotaj uygulanmayacak.
  • Kur farkı hesaplamaları için TCMB her gün saat 11.00’de dolar döviz alış kuru yayınlayacak.
  • Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşterinin hesabına TL olarak yansıtılacak.
  • Hesaplar 3,6,9,12 ay vadeliler ile açılabilecek ve minimum faiz oranı TCMB’nin politika faiz oranı olarak uygulanacak.
  • Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacak. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecek.
  • Sisteme isteyen banka katılacak, katılım bankacılığında da uygulanması için çalışmalar sürdürülecek.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap