Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dün açıklanan FOMC toplantı tutanaklarında komite, verilere göre gerekmesi durumunda varlık alımlarının azaltılmasında esnek davranabileceğini belirtti. Fed, bu ay varlık alımlarını aylık 15 milyar dolar azaltma kararı aşmıştı. Piyasalar son enflasyon verisinin ardından kurulun alımları yakın zamanda iki katına kadar artırabileceğini ön görüyor.

ABD piyasaları bugün Şükran Günü nedeniyle bugün kapalı ve ABD Dolar Endeksi dün yıl içi zirveyi görmesinin ardından bugün hafif düşüş yaşıyor, fakat piyasalar dolar pozitif fiyatlamanın devam edeceğine ağırlık veriyor. Bunu da parite ve ons altındaki fiyatlamadan görebiliyoruz. EUR/USD dün 1,1186 seviyesine gerileyerek Temmuz 2020 sonrası en düşük seviyeyi görmesinin ardından bugün 1,1220’den işlem görüyor. Bu ay %3 gerileyen paritenin sene başı kaybı %8.

Bugün euro cephesinden Avrupa Merkez Bankasının son toplantı tutanakları açıklanacak. Kurul, pandemi alımlarına ve diğer varlık alımlarına devam ederken faiz artışı için 2022 olasılığını da neredeyse yok sayıyor. Başkan Lagarde son konuşmasında gelecek yıl faiz artışının pek mümkün görünmediğini belirtmişti. Öte yandan Avrupa’da salgın nedeniyle vaka artışının zirve yapması, Almanya, Hollanda ve Avusturya gibi ülkelerin kısıtlamaya gitmesi nedeniyle bölgede son çeyrekte ekonomik yavaşlamanın kendisini göstermesi bekleniyor.

Bu ay 1.877 dolara çıkarak Haziran sonrası zirveyi gören ons altın, bu hafta yeniden 1.780’li seviyelere geriledi. Fiyat bugün ise 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1.790 dolardan işlem görüyor. Parasal sıkılaşma adımlarının artmasıyla altında da güç kaybı olması olasılığı bu hafta fiyatta düşüşe neden oluyor.

Bugün doların sakin seyir izlemesiyle gelişmiş ülke paralarında bir miktar yükseliş olurken gelişen ülke paralarında karışık seyir var. Güney Kore wonuMeksika pesosuMalezya ringiti dolar karşısında gerilerken Güney Afrika randıRuble ve Polonya zlotisi ise yükseliş yaşıyor.

Salı günkü sert kaybın ardından dün %10’a yakın toparlanma gösteren Türk lirası bugün dolar karşısında 1,1185 – 1,1220 aralığında işlem görüyor. TCMB ile BAE Merkez Bankası arasında imzalanan swap anlaşması  ve iki ülke arasındaki ticaret anlaşmaları ile 20 milyar dolara yakın bir para girişinin yapılacağı haberleri dün ve bugün TL’deki sert kaybı bir miktar azalttı. Ancak asıl olarak faiz indiriminin devam etmesinin enflasyonun da %20’yi aşmasının beklendiği yakın dönemde para politikası ve ekonomik yol haritasına dair anlaşılmazlık kurun yüksek kalmasına neden olan en büyük sebep olarak görülüyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap