Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Çarşamba günkü Fed kararı haftanın en önemli gündem maddesi olacak ve merkez bankasının çeyrek puanlık bir faiz artırımı daha yapması bekleniyor. Apple’dan gelen sonuçlar da dahil olmak üzere bir dizi kazanç raporu olacak. Ayrıca ABD istihdam raporu ve Euro Bölgesi ve Avustralya’daki merkez bankası toplantıları ile hafta bitecek.

1. Fed kararı

Fed’in, enflasyon ve ekonomik görünüme ilişkin devam eden endişeler karşısında Çarşamba günü faiz oranlarını 25 baz puan daha artırması bekleniyor.

Bu art arda onuncu faiz artışı olacak ve gösterge faiz oranını 2007’den bu yana en yüksek seviyesi olan %5 ile %5,25 arasına çıkaracak. Fiyat baskıları azalırken enflasyon hâlâ Fed’in yıllık hedefi olan %2’nin oldukça üzerinde seyrediyor.

Fed yetkilileri ve piyasalar, faizlerin gelecekteki seyri konusunda anlaşmazlığa düşerken merkez bankası, faizlerin 2023’e kadar mevcut seviyelerde kalmasını bekliyor. Yatırımcılar ise yıl sonundan önce faiz indirimine gidileceğini tahmin ediyor.

Son günlerde First Republic Bank ‘ta (NYSE:FRC) yaşanan sorunlar ile birlikte bankacılık sektöründe yeniden ortaya çıkan stres işaretleri göz önüne alındığında, Fed yetkilileri Haziran ayında bir duraklama sinyali verebilir.

Fed’in politika yapıcıları; daha sıkı kredi koşullarının, ek bir faiz artırımı gibi hareket edebileceğini ve muhtemelen enflasyonu, bankanın hedefine geri getirmek için gerekli olan artırım sayısını azaltabileceğini belirtti.

2. ABD istihdam raporu

ABD’de Cuma günü açıklanacak olan Nisan ayı istihdam raporu verilerine göre ekonominin 180.000 kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Güçlü bir rakam olsa da istihdam artışının ılımlı seyrettiği üst üste üçüncü aya işaret edecek.

İşsizlik oranının %3,6’ya yükselmesi ve ortalama saatlik kazançların sabit kalması bekleniyor.

Geçen haftaki veriler, ilk çeyrek büyümesinin beklenenden daha fazla yavaşladığını gösterdi. Bu nedenle istihdam raporu, iş gücü piyasasındaki talebin ne kadar iyi durumda olduğuna dair göstergeler açısından yakından izlenecek.

Ekonomik takvimde ayrıca iş olanakları, (yükselmeye başlayan) ilk işsizlik başvuruları Mart ayı verileri ve Nisan ayına ait imalat ve hizmet sektörlerindeki satın alma yöneticilerinin ISM anketleri yer alıyor.

3. Kazanç raporları

Piyasa değeri 2,6 trilyon dolarla ABD’nin en büyük şirketi olan Apple (NASDAQ:AAPL), Perşembe günü kazanç raporunu paylaşacak ve analistler, ikinci mali çeyrek gelirinin 93 milyar dolara gerileyeceğini, hisse başına kazancının 1,43 dolar olacağını tahmin ediyor.

Apple’ın raporu küresel tüketici talebi için bir gösterge niteliği taşıyor ve sonuçları, çeşitli sektörler için önemi göz önüne alındığında piyasalarda dalgalanma yaratacak.

Genel olarak kazançlar, ilk çeyrek için korkulandan daha iyi geldi. Refinitiv’e göre yarısından biraz fazlası raporlama yapan S&P 500 endeksinde kazançlar, ilk çeyrekte bir önceki yıla göre %1,9 azalma eğiliminde. Bu, Nisan başında beklenen %5,1’lik düşüşten daha küçük bir düşüş.

Önümüzdeki hafta rapor verecek diğer bazı büyük şirketler arasında FordStarbucksAdvanced Micro DevicesKraft HeinzMarriott InternationalModernaPfizer ve Uber Technologies yer alıyor.

4. ECB’nin faiz artırımı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü 25 veya 50 baz puanlık bir artışla tekrar faiz artırmaya hazırlanıyor. Salı günü açıklanacak Euro Bölgesi enflasyonu ve banka kredileri verileri belirleyici olacak.

Nisan ayı tüketici fiyat enflasyonu rakamlarının, %5’in üzerinde seyreden temel fiyat baskılarının rahatsız edici derecede yüksek kalmaya devam ettiğini teyit etmesi muhtemel. Bu da daha büyük bir faiz artırımı lehindeki argümanı destekleyecektir.

Ancak banka kredi verileri, kredi koşullarının önemli ölçüde sıkılaştığını gösterirse daha küçük bir faiz artırımı ihtimali daha yüksek olacaktır.

5. RBA muhtemelen beklemede kalacak

Son tüketici fiyatları verilerinin, enflasyonun geçen yılın sonunda zirve yaptığına dair kanıtları artırmasının ardından Avustralya Merkez Bankasının (RBA), Salı günü yapacağı toplantıda faizleri sabit tutması bekleniyor.

RBA, Nisan ayında bir yıllık faiz artırım döngüsüne ara vermiş ancak enflasyonun yapışkan olduğuna dair herhangi bir işaretin, daha fazla faiz artırımına neden olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Bankanın Nisan ayı toplantı tutanakları, faiz artırımının hararetli bir şekilde tartışıldığını gösterdi.

Banka, COVID-19 sonrası enflasyondaki artışa karşı mücadelesinde geçtiğimiz yıl faiz oranlarını toplamda 350 baz puan artırdı.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap