Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Küresel piyasalarda gözler bugün 16.30’da açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisine çevrildi.

Beklentiler ne yönde?

2022’nin son çeyreğinde 300 bin altına gerileyen tarım dışı istihdamın yılın son ayında 200 bin gelmesi bekleniyor. Dün açıklanan ADP özel sektör istihdamı beklentilerden iyi geldi, fakat veri detayında kurumsal büyük şirketlerin Kasım ayının ardından Aralık ayında da işten çıkarmalara ağırlık vermesi dikkat çekti. Pandemi başındaki değişim hariç tutulduğunda bu, son 10 yılın en büyük işten çıkarma süreci oldu. Orta ve küçük ölçekli firmalarda ise alımlar devam etti.

Bu hafta açıklanan Fed tutanaklarında işgücü sektörünün güçlü kalmaya devam ettiği belirtildi. Ancak ücret artışlarının enflasyonu tetiklememesi için dengeli olması gerektiği yıl içi tüm toplantılarda olduğu gibi bu toplantıda da vurgulandı. Ücretlerin aylık %0,4 ve yıllık %5 gelmesi bekleniyor. 2023’te yükseliş beklenen işsizlik oranının ise son ayda %3,7’yi koruması bekleniyor.

Dolar, istihdam öncesi yükselişte

2022’de son 20 yılın zirvesine çıkan dolar endeksi, Kasım FOMC toplantısında faiz artışlarının yavaşlayacağının açıklanmasıyla zirve noktadan düşüşe geçti. Endeks bu hafta başında 103,50 yakınında işlem görürken bugün istihdam öncesi 105,50’ye çıkarak Aralık ayı kayıplarını sildi. Verinin beklentilerden iyi gelmesi endekste gün içi yükselişin devam etmesini sağlayabilir.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap