Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Scope Ratings, Türkiye’nin kritik bir eşikte olduğunu, sermaye kontrolleri ve rezervlerin kullanılmasının lirada değer kaybını önlemesinin muhtemel görünmediğini söyledi.

Scope Ratings Ülke ve Kamu Sektörü Notları Direktörü Dennis Shen yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 20’nin üzerindeki enflasyona, vatandaşlarının harcanabilir gelirlerinin aşınmasına rağmen faiz oranlarını düşürerek ekonomik büyümeyi hızlandırmaya ve ihracatı artırmaya bağlı olduğu ortamda Ankara’nın kullanabileceği sadece bir kaç seçenek olduğunu vurguladı.

Kur krizinin yeterince kötüleşmesi ve TCMB‘nin liradaki cari satış baskısını hafifletmek ve enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırabileceğini belirten Shen, bunun dışındaki seçeneğin TCMB’nin sermaye kontrolleri uygulaması olduğunu savundu.

“TCMB yeniden sermaye kontrolleri uygulayabilir, dövize erişimi sınırlayabilir, yerel ve yabancı bankalardan döviz arayabilir ve 2018-2020 arasında olduğu gibi rezervler yolu ile kuru savunabilir.” diye konuşan Shen, diğer merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırdıkları bir ortamda 16 Aralık’ta faiz indirimi yönende herhangi bir kararın lira üzerinde daha da baskı yaratacağını vurguladı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, rotasını değiştirmez ve seçimlerde bir mağlubiyet kaçınılmaz görünmeye başlarsa 2022 ve 2023’te siyasi gerilimlerin yükselmesi büyük olasılık.” tespitinde bulunan Shen, ekonomide ve lirada krizi ek olarak bir siyasi kriz riskinin Türkiye’nin “B/negatif” olan yabancı para cinsinden kredi notu için ciddi bir kırılganlığı temsil ettiğini de ifade etti.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap