Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çarşamba günü altın Asya’da düşüş yaşayarak bir haftanın en düşük seviyesine yakın seyretti. ABD Hazine getirileri ise faizlerin daha erken artırılacağına dair beklentiler üzerine iki yılın zirvelerine ulaştı.

Altın vadeli işlemleri, dün 1.805 dolar ile bir haftanın dip seviyesine indikten sonra %0,07 düşüşle 1.811,05 dolar oldu.

Dolar ve ABD Hazine getirileri ise dün iki yılın zirvelerini gördü.

Yatırımcılar Fed’in 26 Ocak’taki politika kararına hazırlanıyor. Merkez bankasının, inatla yüksek seviyelerde seyreden enflasyonu düşürmek için daha agresif tedbirler alması bekleniyor.

EndonezyaMalezyaNorveçTürkiye ve Ukrayna merkez bankalarının kararları Perşembe günü açıklanacak.

Bu arada Salı günü ABD’nin New York Empire State imalat endeksi Ocak ayında 0,70’e düşerken inşaat izinleri de dahil konut verileri gün içerisinde paylaşılacak.

İngiltere ise TÜFE ve ÜFE verilerini yayımlayacak.

Avrupa’da ayrıca Reuters anketine katılan ekonomistler, Euro Bölgesi’ndeki enflasyonun 2022 yılında beklenenden daha yüksek olacağını öngördü. Bu, Omicron vakalarındaki artış azalmaya başladığında para politikasını sıkılaştırması için Avrupa Merkez Bankası üzerinde baskı yaratabilir.

Asya Pasifik’te ise Avustralya verileri, Westpac Tüketici Hissiyatı Endeksi’nin Ocak ayında %2 küçüldüğünü gösterdi. Endeks bir önceki ay %1 küçülmüştü. Yeni Zelanda’da elektronik kart perakende satış büyümesi, 2021 Aralık ayında ay bazında %0,4 ve yıl bazında %4,2 artış gösterdi.

Diğer kıymetli metallerden gümüş 23,44 dolarda sakin kalırken platin %0,3 düşüş yaşadı ve paladyum 1.896,83 dolarda pek değişmedi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap