Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’de ADP özel sektör istihdam Eylül’de 208 bin ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Temmuz ve Ağustos’ta yavaşlayan özel sektör istihdamı Eylül’de yeniden canlanma gösterdi.
ADP’den yapılan açıklamada Ağustos rakamının 132 binden 185 bine revize edildiği belirtildi ve Eylül’deki yükselişte okulların açılmasının ve pandemi etkilerinin azalmasının etkili olduğu belirtildi. Yapılan değerlendirmede İnsanların işgücü piyasasına geri döndüğüne dair işaretler olduğu ifade edildi.

Küçük işletmelerde 58 bin kişi artış,
Orta ölçekli işletmelerde 90 bin kişi artış,
Büyük işletmelerde 60 bin kişi artış.

Enflasyonu düşürmek için faiz artışı yapan Fed, bu süreçte ekonomik yavaşlamanın olabildiğince düşük kalmasına gayret ediyor. Bu anlamda istihdam sektöründeki değişim son derece önemli. Özel sektörde son ay canlılık var, fakat 3 aylık ortalamanın altında kalıyor. Yine de Fed için son aydaki artış pozitif bir sonuç. Cuma açıklanacak tarım dışı ise istihdam sektöründeki son durumu gösterecek.
Pozitif verinin ardından endeksler ve altın düşerken dolar göstergesi 111 seviyesine yükseldi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap