Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’de Eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından bir döviz analistinin kararı “Enflasyon yükseldikçe dolar sıcak kalıyor”.

Western Union’da Kıdemli Piyasa Analisti Joe Manimbo, Çarşamba günü yayınlanan beklenenden daha sıcak enflasyon okumasının, Federal Rezerv’in Kasım ayında niceliksel genişleme programını indirmeye başlayacağını duyurmasına yönelik beklentileri canlı tuttuğunu söyledi.

BLS’ye göre ABD TÜFE enflasyonu , Ağustos ayındaki %0,3’lük ilerlemeye göre ve %0,3’lük başka bir artış beklentilerinin ötesinde, Eylül ayına göre %0,4 arttı.

Manimbo, “Aylık enflasyonun son anlık görüntüsünün beklenenden fazla artmasının ardından ABD doları endeksi bir yılın zirvelerine doğru yükseldi” dedi.

Gıda fiyatlarındaki artışlar, ev fiyatlarındaki ve enerji fiyatlarındaki artışlardan kaynaklandı.

Enflasyon sepetinin temel unsurları, barınma, yeni araçlar ve araba sigortasındaki güçlü ilerlemelerle birlikte, kullanılmış arabalar ve uçak biletlerindeki düşüşlerle yalnızca kısmen dengelenirken, aylık %0,2 arttı.

Bu, yıllık çekirdek enflasyon oranını %4.0’a çıkardı.

Bununla birlikte, gün içinde yüzde çeyrek artışla 1.3620’de işlem gören Sterlin/Dolar döviz kurunda (GBP/USD) Doların gücü daha az belirgindi.

Pound’un avans grafikleri paritenin baskı altında kaldığını ve Haziran sonrası amortisman eğiliminin bozulmadığını gösteriyor:

JP Morgan analisti Jason Hunter, “Bize göre, kısa vadeli düşüş eğilimi dinamiklerini tamamen raydan çıkarmak için 1.365’in üzerinde sürekli bir kırılma gerekiyor” diyor.

Haziran ayından bu yana Pound-Dolar oranındaki düşüşün temel itici gücü, Fed’in niceliksel genişlemeden çıkışına 2022 faiz oranından önce 2021 sonunda başlayacağına dair istikrarlı bir şekilde inşa edilen varsayım olmuştur.

Bu beklentiler, ABD devlet tahvillerine ödenen getiriyi artırıyor ve bu da uluslararası sermaye üzerinde bir çekim yaratarak Dolar değerlemelerine yardımcı oluyor.

Daha yüksek oranların yerel enflasyonist baskıları soğutabileceği düşünüldüğünde, Fed, artan enflasyonist baskılar ışığında muhtemelen daha yüksek faiz oranları yolculuğuna devam edecek.

Manimbo, “Veriler, yüksek enflasyondaki herhangi bir ılımlılığın büyük olasılıkla daha erken değil, daha sonra gerçekleşeceğini gösteren en son verilerdi ve bu da Fed’in teşvikleri daha erken geri çevirmesi için baskıyı artıracak” dedi.

“Hazine getirileri ve doların değeri üzerinde önemli ölçüde yukarı yönlü baskı yaratan anlatı” diye ekliyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap