Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Euro-Dolar döviz kuru yeni haftaya teknik destek seviyesini test ederek girdi ve son toparlanmasının tek para biriminin beklentilerini Dolar’a yönelik piyasa iştahına bağlı bırakan yerel ve uluslararası faktörlerin bir kokteyli tarafından bastırılmasının ardından 1.18’de kaldı. günler.

Euro-Dolar, küresel piyasalarda sık sık yaşanan riskten kaçınma nöbetlerinin ABD dolarına olan talebi artırması ve Avrupa’nın tek para birimi üzerinde baskı oluşturması nedeniyle geçen hafta beş gün boyunca düştü.

Bu, son GSYİH rakamlarının yükseltilmesine ve Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemeye yönelik Pandemi Acil Satın Alma Programı kapsamında her ay almayı planladığı devlet tahvillerinin miktarını mütevazı bir şekilde düşürmesine rağmen .

İkinci çeyrek GSYİH büyümesi Eurostat tarafından geçen hafta %2 yerine %2,2 olarak yeniden ifade edilirken, ECB tahmin ufkunun büyük bölümünde Euro Bölgesi GSYİH ve enflasyon tahminlerini yükseltti.

ECB ayrıca son çeyrek için daha düşük niceliksel genişleme adımları açıkladı, ancak Pazartesi günü aşağı yönlü test etmek için 1,19’a yakın seviyelerden düşen Euro-Dolar kuru için pek bir şey yapmadı.

Küresel piyasalar başkanı ve bölgesel araştırma başkanı Chris Turner, “AMB’nin genel politika duruşu sıkı bir şekilde güvercin tarafında kalmaya devam ediyor ve piyasalar bu haftaki hareketi sürdürülebilir bir politika normalleştirme yolunda ilk adım olarak görmek konusunda oldukça isteksiz” dedi. ING’de İngiltere ve Orta ve Doğu Avrupa.

“Önümüzdeki hafta Euro Bölgesi’nde net veri sürücüleri yok ve ECB toplantısı gibi büyük bir risk olayı etrafında EUR/USD’nin çok küçük dalgalanmalarını göz önüne alırsak, paritenin son 1.1800/1.1900 işlem aralığında dalgalandığını görebiliriz.” Turner bir Cuma notunda yazıyor.

Bu arada Dolar, iki haftalık düşüşün ardından ve yatırımcıların küresel ekonomik görünüme yönelik çok sayıda risk düşünmesiyle yükseldi, ancak esas olarak hükümetin dünya çapındaki koronavirüs salgınlarına verdiği tepkiler.

Bu faktörlerin Dolar’a yönelik talebi ne ölçüde artırdığı, Euro’nun bu hafta ING’den Turner’ın referans verdiği 1.18-1.19 aralığında mı kalacağını yoksa bunun yerine herhangi bir yönde bir kırılma mı bekleyeceğini belirleyecek.

“Yükselen fiyat/rsi ayrışması ve 50d SMA’nın üzerindeki ralli, daha fazla aşağı yönlü hareketin elde edilmesinin zor olabileceğinin işaretleri. Euro, önümüzdeki bir veya iki hafta içinde 1.18’deki destekten toparlanmaya başlarsa, baş ve omuzlar dibi oluşabilir. Bu şekillenir ve 1.1909’daki boyun çizgisi kırılırsa, 1.2095 ve 1.2205’i hedefleyecek,” diyor BofA Global Research’ün para birimleri, emtialar ve tahviller için baş teknik stratejisti Paul Ciana.

Ciana ve BofA Global Araştırma ekibi, Temmuz ayının sonundan bu yana Euro-Dolar rallilerinin satılmasını savunuyor ve Eylül ayının geri kalanı için hala stratejiyi destekliyor ancak 1,19’un üzerine herhangi bir yükselişin, daha fazla kazanımı teşvik etme riskini ve onları daha temkinli olmaya yönlendireceğini kaydetti.

Euro-Dolar kuru Ağustos sonundan bu yana istikrar kazanıyor ve Commerzbank’taki analistler, 1,20 seviyesini geri almak için nihai bir girişimde bulunmadan önce 1,1750’nin üzerine çıkmasını bekliyorlar.

Commerzbank’ta para birimleri, emtialar ve tahviller için teknik analiz başkanı Karen Jones, “1.1990/1.2014 Ağustos 2020’nin yükseği ve 200-günlük ma’ya doğru nihai bir uzatmadan yanayız” diyor. “Düşük düşüşlerin sığ kalacağı belirtiliyor ve ideal olarak 1.1800/1.1790 tarafından kontrol altına alınacak.”

Jones ve Commerzbank ekibi, Euro-Dolar kurunun son alıcıları ve bunun altında, Mart ve Ağustos aylarının en düşük seviyeleri olan 1.1704 ve 1.1664 civarında teknik destek seviyeleri kaydettiler.

Önümüzdeki hafta, Euro Bölgesi ekonomik verileri için sakin bir hafta ama Ağustos ayı için Dolar ABD enflasyon ve perakende satış rakamlarını sunuyor, ancak bunların Federal Rezerv’in kendi niceliksel genişleme programı hakkında ne yapacağına ilişkin bekleyen kararı üzerinde çok az doğrudan etkisi var.

Bu da, daha riskli para birimleri için dalgalanan yatırımcı iştahının, bu hafta Euro-Dolar kuru üzerinde daha yaygın bir etki olabileceğini ve bunun da kısa vadede koronavirüs gelişmelerine büyük ölçüde bağlı olduğunu gösteriyor.

“Avrupa’da, muhtemelen Ekim/Kasım aylarında kıtayı vurması muhtemel vaka sayısı artışının sadece bir santimini görmedik. Nordea Markets’in baş FX stratejisti Andreas Steno Larsen, Kıta Avrupası’nın kışı yeni bir karantina / sokağa çıkma yasağı olmadan atlatacağına henüz ikna olmadık.

“2020’de ABD, yaz aylarında virüs vakalarında bir toparlanma görürken, Avrupa’daki durum kontrollü görünüyordu. Birkaç ay sonra – özellikle Ekim ayında – Avrupa’daki vaka sayısı mutlak bir düşüşe geçti. Bu, virüsün yayılması için farklı mevsimselliği yansıtıyor olabilir. Mevcut Euroboom psikolojisi bu nedenle bu yılın ilerleyen saatlerinde EUR/USD üzerinde ağırlaşabilir,” diye yazıyor Larsen Cuma günü notunda.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap