Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD enflasyon verileri öncesinde dolardaki zayıflamanın desteği ile altın Salı günü Asya’da yükseldi.

Altın vadeli işlemleri %0,36 artışla 1.805,25 dolara ulaştı. Normalde altınla ters yönlerde hareket eden dolar Salı günü değer kaybetti. 10 yıllık Hazine getirileri, yaklaşık iki yılın zirvesi olan %1,808 puandan %1,778 puana geriledi.

DailyFX stratejisti Margaret Yang, Reuters’e yaptığı açıklamada “Hem dolarda hem de 10 yıllık Hazine getirilerinde görülen düşüş, altın fiyatlarını destekliyor ancak piyasaların bu yıl hâlâ dört faiz artışı beklediği gerçeği, artış yönündeki potansiyeli sınırlıyor.” dedi.

Yatırımcılar ABD Fed Başkanı Jerome Powell’ın, ikinci dönem başkanlığı için atamasının onaylanacağı ABD Senato Bankacılık Komitesi önündeki sunumunu bekliyor. Açıklamalarda para politikasında sıkılaşma takvimi ve temposu ile ilgili ipuçları aranacak. Lael Brainard da Fed’in başkan yardımcılığı için Perşembe günü komite önünde olacak.

J.P. Morgan ve Deutsche Bank’ın (DE:DBKGn) yanı sıra Goldman Sachs Group Inc.) da bu yıl Fed’den dört faiz artırımı bekliyor.

Yang, “Piyasalar çekirdek enflasyonda yıllık %5,4 büyüme bekliyor ve rakamlar bu tahmini aşarsa doların daha da yükselip altında düşüş yaşandığını görebiliriz. Ancak enflasyon oranı beklentilerin altında kalırsa bu, altına biraz nefes aldırabilir.” dedi.

Veri cephesinde ise Çarşamba günü ABD’nin TÜFE raporu ve Fed’in Bej Kitabı, Perşembe günü ÜFE raporu bulunuyor.

Asya Pasifik’te Çin, Çarşamba günü TÜFE ve ÜFE raporunu paylaşacak. Öte yandan Avustralya’nın perakende satışları Kasım ayında aylık %7,3 büyürken ticaret dengesi 9,423 milyar Avustralya doları olarak gerçekleşti.

Diğer kıymetli metallerden gümüş %0,4 yükselirken platin %1 ve paladyum %0,5 artış kaydetti.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap