Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Piyasalar bugün TSİ 15.15’te Avrupa Merkez Bankasının açıklayacağı faiz kararını bekliyor. 11 yılın ardından ilk faiz artışını 50 baz puan ile Temmuz ayında yapan Merkez Bankasının bugünkü toplantıda 75 baz puanlık faiz artışına gitmesi bekleniyor.

Avrupa, Rusya-Ukrayna savaşından en çok etkilenen ekonomilerden oldu. Bunun sebebi birçok Avrupa ülkesinin Rusya’ya yaptırım uygulaması ve Rusya’nın da aynı karşılığı vermesi oldu. Özellikle enerjide Rusya’ya büyük oranda bağımlı olan Avrupa, Rusya’nın gazı kesmesi ile alternatif arayışına girdi. Elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki artışı, tedarik kanallarını ve süreci değerlendirmek üzere yetkililer yarın Brüksel’de toplanacak.

2022’nin ilk çeyreğinde %0,6 oranında büyüyen Euro Bölgesi ekonomisi, dün yapılan son okunma ile ikinci çeyrek büyümesini %0,8 olarak güncelledi. Bölge ekonomisi yılın ilk yarısını pozitif atlatsa da ikinci yarı için göstergelerde zayıflık var. Avrupa Merkez Bankası da Temmuz toplantısında büyüme endişelerine yer verdi, fakat resesyon ifadesini kullanmadı.

Bölgenin en güçlü ekonomisi olan Almanya’nın çeyreklik bazda büyüyememesinin ardından üçüncü döneme dair daralma beklentileri de arttı.

Bölge ekonomisinde enerji ağırlıklı kaygıların artması ve doların güçlenmesiyle euro, 20 yılın en düşük seviyesine indi ve parite bu yıl %13 geriledi.

Avrupa Merkez Bankasının faiz artış oranı kadar bilanço kararı da son derece önemli görülüyor. Temmuz’da 50 baz puan faiz artışı yapan banka, varlık alımlarını tamamen durdurmadı. Bilanço genişlemesi devam ederken faiz artışının tek başına etkisinin olamayacağı beklentisi yüksek. Bu nedenle kesintiye gidilmesine dair bir karar euro’ya pozitif etki sağlayabilir.

Avrupa Merkez Bankası Balkanı Lagarde, faiz kararının ardından kameralar karşısına geçecek ve bankanın sürece dair nasıl bir yol izleyeceğini anlatacak. Belirttiğimiz gibi asıl odak noktasının büyüme ve bilanço olması bekleniyor. Bu başlıklardaki sorulara vereceği yanıtın fiyatlamada etkili olacağı düşünülüyor. Rekor seviyeye çıkan ve enerji krizi nedeniyle yükselmeye devam etmesi beklenen enflasyonu düşürmedeki kararlılığın net ifade edilmesi konuşmanın şahin algılanmasını sağlayabilir.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap