Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Perşembe günü Asya’da altın düşüş yaşasa da dolar ve ABD tahvil getirilerindeki düşüş kayıpları sınırladı.
Altın vadeli işlemleri, Çarşamba günü beş ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %0,09 kayıpla 1.868,60 dolara geriledi. Dolar Perşembe günü değer kaybetti ancak 16 ayın zirvesine yakın olmaya devam etti.
ABD’nin 10 yıllık Hazine getirisi Perşembe günü ufak bir artış yaşadı ancak bir önceki seansta gördüğü üç haftanın zirvesinden geri çekildi. 20 yıllık tahvil ihalesi ise hayal kırıklığıyla sonuçlandı.

Yatırımcılar, merkez bankasının faizleri beklenenden daha hızlı artıracağından endişe duyuyor.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Çarşamba günü yaptığı açıklamada ABD Fed’in varlık azaltımını ancak 2022’nin ortalarında tamamlayacağını söyledi. Ancak Evans merkez bankasının, rekor seviyedeki enflasyon seviyelerinin düşüp düşmeyeceğini izlemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

İngiltere’de Ekim ayında enflasyonda yaşanan artış, İngiltere Bankası’nın Aralık ayında faizleri artıracağına dair beklentileri güçlendirdi.

TÜFE aylık %1,1 ve yıllık %4,2 ile beklenenden daha fazla büyüme gösterdi.

Avrupa’da ise Avrupa Merkez Bankası’nın yönetim kurulundan Isabel Schnabel’e göre enflasyonun beklenenden daha kalıcı olması halinde bankanın aksiyon almaya hazır olması gerek.

SPDR Gold Trust’ın GLD altın varlıkları, Çarşamba günü %0,1 civarı artışla 976,87 tona yükseldi.

Diğer kıymetli metaller arasında gümüş %0,2 artış gösterdi. Gümüş Enstitüsü, bir raporunda küresel gümüş talebinin, 2021 yılında 1,029 milyar onsa çıkarak 2015’ten beri ilk kez bir milyarı aşacağını söyledi. Platin ve paladyum ise %0,3 artış kaydetti.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap