Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pazartesi günü Avrupa borsaları düşüş yaşadı. İngiltere’nin zayıf büyüme verileri, merkez bankalarının çok yüksek enflasyon sorununu çözmek için adım attığı bir zamanda bölgedeki ekonomik durgunluk korkularını artırdı.

DAX %1,4 düşerken CAC 40 %1,5 ve FTSE 100 %0,9 geriledi.

Erken saatlerde paylaşılan veriler, Nisan ayında İngiltere ekonomisinin küçüldüğünü gösterdi. İmalathizmet ve inşaat sektörlerinin tümü, 2021 Ocak ayından beri ilk kez aynı anda küçülürken GSYH %0,3 düşüş yaşadı.

Büyümedeki bu düşüş, Perşembe günü yapılacak merkez bankası toplantısından önce görülmüş oldu. İngiltere’de enflasyon Nisan ayında %9 ile kırk yılın zirvesini gördükten sonra bankanın, bu toplantıda Aralık ayından beri beşinci kez 25 puanlık faiz artırımı yapması bekleniyor.

Avrupa Asya’dan zayıf bir hissiyat almıştı zaten; Japonya’dan Nikkei, Güney Kore’den KOSPI ve Hong Kong’dan Hang Seng endeksleri %3 civarı düşüşler yaşadı. Yatırımcılar, Cuma günkü ABD TÜFE oranında 1981’den beri görülen en büyük artışı sindirmeye çalışıyor.

Bu son veri ile ABD’de enflasyonun zirve yaptığına dair umutlar darbe aldı ve bu hafta bir araya gelecek olan Fed’in, Haziran ve Temmuz ayları için büyük oranda fiyatlandırılan 50 puanlık artırımları da aşarak agresif sıkılaşma döngüsünü devam ettirme olasılığını yükseltti.

Geçen hafta Avrupa Merkez Bankası, Temmuz ayında faizlerde 25 puanlık artış yapmayı istediğini doğrulamıştı ve Eylül ayında bir artırım daha bekleniyor.

Piyasaları karıştıran diğer gelişme, Pazar günü Pekin’in en yoğun nüfuslu bölgesindeki COVID-19 vakalarıyla ilgili haberler oldu.

Kurumsal gelişmelerde; Sanofi (NASDAQ:SNY), GSK (LON:GSK) ile ortak geliştirdiği COVID-19 aşısının iki deneyde, takviye aşı olarak kullanıldığında virüsün ana varyantlarına karşı koruma potansiyeli gösterdiğini söylese de hisseleri %0,8 değer kaybetti.

Çin’in başkenti Pekin’de yeni vaka görülmesiyle ülkenin talebinde hızlı bir toparlanma olacağına dair umutlar boşa çıkarken bugün petrol fiyatları düşüş gösterdi.

Ham petrol fiyatlarını baskılayan diğer etken, ABD’nin para politikasını daha çok sıkılaştırarak doları yükseltme ve ekonomide sert bir düşüşe yol açma olasılığı oldu.

WTI %1,8 düşüşle 118,56 dolar olurken Brent %1,7 gerileyerek 119,95 dolardan işlem gördü.

Son olarak altın vadeli işlemleri, %0,8 düşüşle 1.859,95 dolar olurken EUR/USD %0,5 değer kaybederek 1,0463’ten alıcı buldu.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap