Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

BIST 100 endeksi güne %0,91 düşüşle 5396,68 puandan başladı.

BIST 100 endeksi, dün 5.431- 5.503 puan aralığında hareket etti. Endeks, gün sonunda ise %0,14 oranında kısmi yükselişle 5.446 puandan kapanış gördü. Haftanın son iş gününe ekside başlayan BIST 100’de ilk işlemlerde tepki alımları geldiği görüldü ve endeks, yeniden 5.400 puan bandında hareket etmeye başladı.

Açılışta telekomünikasyon, %1’e yakın yükselişle en çok değerlenen sektör oldu. Ardından sigorta ve perakende ticaret hafif pozitif yatay bir açılış gerçekleştirdi.

Basit metaller, %3’e yakın düşüşle en çok satış gören sektör olurken petrokimya ve bankalarda %1’e yakın bir geri çekilme gerçekleşti. Ana sektörler arasında sınai, açılışta %1,4, hizmet %0,3 ve finansallar %0,35 düşüşe sahipti.

BIST 100 endeksindeki hisseler arasında ilk dakikalarda TUPRS, %2,5 değer artışıyla öne çıkan hisse oldu. Ardından JANTSDOAS ve SASA, %1 değer artışlarıyla geldi. EREGLISDMR ve SMRTG ise ilk işlemlerde %4’e ulaşan değer kayıplarına sahipti.

Yurt dışı piyasalarına genel olarak negatif bir görünüm hakim. Asya endeksleri, haftayı ekside kapatırken hafta boyunca yükselişini sürdüren Nikkei endeksi, dün yönünü aşağı çevirirken bugünkü işlemlerde de genel trende katılarak %1,5’in hemen üzerinde bir değer kaybı gördü.

Dünkü işlemlerde ABD endeksleri de sert kayıplar kaydetti. Nasdaq %2 düşerken, S&P 500 %1,85 ve Dow Jones %1,66 geriledi. Avrupa endeksleri geneline de hafif satıcılı bir görünüm hakim.

Sabah saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endeksleri de satıcılı hareket ederken düşüş ivmesinin devam ettiğini gösteriyor. Bugün TSİ 16.30’da ABD’de açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi, piyasaların yakından takip edeceği gösterge olacak.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap