Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Piyasanın daha fazla faiz artırımıyla fiyatlanması, doları 2022’nin zirvesine taşıdı

Perşembe günü dolar, bu yılın en yüksek seviyesini gördü. Fed’in basın toplantısı, piyasanın önceye göre daha fazla politik sıkılaşma beklentisine girmesine yol açtı.

Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in bu yılki toplantılarında peş peşe faiz artırıp artırmayacağıyla ilgili sorudan kaçınarak 2022 sonuna kadar üçten fazla faiz artırımı olabileceğine dair açık kapı bıraktı.

Powell, “Komite, koşulların uygun olduğunu varsayarak Mart toplantısında federal fon oranını yükseltmeyi düşünüyor. Ekonominin artık yüksek düzeyde parasal desteğe ihtiyacı yok.” dedi. Kısa vadeli faiz oranı vadeli işlemleri, şimdi ilk faiz artırımının 25 yerine 50 bp olması yönünde %20 riskle fiyatlanırken faiz oranlarına hassas iki yıllık tahvil getirileri, %1,20 ile iki yılın zirvesine ulaştı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,5 artışla 96,83’e yükseldi. En çok Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları gibi daha yüksek getiri sağlayan dövizler karşısında kazandı. Kanada Merkez Bankasının temel faizi Çarşamba günü değiştirmeden bırakmasının ama ilk faiz artırımı için çok beklemeyeceklerine işaret etmesinin ardından Kanada doları da %0,5 düşüşle 1,2725’e geriledi.

Euro Kasım’dan beri ilk kez 1,12 doların altına düştü ancak zamanla kayıpların bir kısmını telafi etti. Sterlin %0,4 kayıpla 1,3413 dolara geriledi.

Bu yıl sterlin için en düşük seviye burası olsa da para birimi, İngiltere Bankasının gelecek haftaki toplantıda temel faizi ikinci kez artıracağına dair beklentilerin desteğini görüyor.

ING analistleri, Fed’in Mart toplantısına doğru doların bir nebze destek görmesini beklediklerini söylediler.

ING’den Chris Turner ve Francesco Pesole müşterilere yazdığı bir notta, “Önümüzdeki aylarda döviz piyasaları için kilit öneme sahip tartışma, muhtemelen, düşük getirili dövizler karşısında dolarda güçlenme aramak mı yoksa her şeye karşı dolar satın almak mı olacak.” dedi. “Riskli varlıklar için sarsıntılı bir sürece gireceğimizi kabul etsek de Fed’in sıkılaşma adımlarının veya yüksek enerji fiyatlarının, bu yıl küresel büyümeyi şiddetli bir şekilde sarsacağı sonucunu çıkarmak için çok erken olduğunu düşünüyoruz ve yukarıdaki iki seçenekten ilkini – doların düşük getirili dövizler karşısında büyük oranda güçlü olduğu senaryoyu tercih ederiz.”

Şili dün 150 bp’lik bir artışla faizleri %5,5’e yükseltirken bugün ilerleyen saatlerde Güney Afrika Merkez Bankasının temel faizde 25 bp’lik bir artırım yaparak %4,0’a çıkarması bekleniyor.

Dolar, bugün ABD’nin dördüncü çeyrek GSYH ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları ile test edilecek. Başvurular, Omicron varyantının yarattığı vaka dalgası nedeniyle son iki haftadır yükseliyor.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap