Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çarşamba günü Asya’da altın yükseldi. ABD Fed Başkanı Jerome Powell’ın beklenenden daha az şahin bir tutum sergilemesi ve merkez bankasının enflasyonla mücadele edeceğini yinelemesinden sonra yatırımcıların ilgisi, faiz artırımlarına yönelik ipuçları elde etmek adına ABD’nin enflasyon verilerine kaydı.

Altın vadeli işlemleri %0,01 artışla 1.818,75 dolar olurken dolar düşüş yaşadı.

Powell, Senato Bankacılık Komitesi’nde ikinci başkanlık dönemi için yapılan oturumda Fed’in, 9 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye karar vermesi için aylar geçmesi gerekebileceğini söyleyerek yüksek enflasyon olgusunun “kalıcı” hale gelmemesini sağlayacağını sözlerine ekledi.

Lael Brainard’ın Fed başkan yardımcılığı için yapılacak Senato Bankacılık Komitesi oturumu ise Perşembe günü. Aynı gün Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ve Chicago Fed Başkanı Charles Evans gibi Fed yetkilileri de konuşma yapacak.

Yatırımcıların faiz artırımlarını ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyecek bir şey olarak görmesi ile ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri düşüş yaşadı. Getiriler Pazartesi günü %1,808 ile 21 Ocak 2020’den beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Çin’den gelen veriler, Aralık ayında TÜFE’nin aylık %0,3 küçülürken yıllık %1,5 büyüdüğünü ve ÜFE’nin yıllık %10,3 artış yaşadığını gösterdi.

Yatırımcılar gün içinde yayımlanacak olan TÜFE raporunu ve Fed’in Bej Kitabını bekliyor. Perşembe günü ise ÜFE paylaşılacak.

Diğer kıymetli metallerden gümüş %0,1 ve platin %0,4 düşerken paladyum 1.920,67 dolarda sakin kaldı.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap