Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısında %14 olan politika faizini sabit tuttu. Eylül – Aralık döneminde 500 baz puan faiz indirimi yapan banka, Ocak ayında da faizi değiştirmemişti.

Yurt içinde üretici ve tüketici fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi ve küresel tarafta da enerji fiyatlarındaki yükselişin sürmesi nedeniyle son toplantıda faizi değiştirmeyen bankanın bugünkü toplantı metninde şu ifadelere yer verildi:

Enflasyonda yakın dönemde gözlenen yükselişte; ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumları, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan ve kararlılıkla sürdürülmekte olan adımlar ile birlikte, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Alınmış olan kararların birikimli etkileri yakından takip edilmekte ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülmektedir.”

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap