Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fed tutanaklarının, bankanın varlık alımlarını daha hızlı azaltabileceğine işaret etmesinin ardından dolar, 16 ayın zirvesini gördükten sonra Perşembe günü düşüş yaşadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 96,733’e geriledi. Çarşamba günü endeks, 96,938 ile 2020 Temmuz ayından bu yana gördüğü en güçlü seviyeye dokunmuştu.

USD/JPY %0,1 düşüşle 115,35’e gerilerken GBP/USD %0,2 artışla 1,33485’e yükseldi. Çarşamba günü 1,12 altına düşen EUR/USD ise %0,2 değer kazanarak 1,1218’den işlem gördü. AUD/USD %0,1 yükselişle 0,7204’ten alıcı buldu.

Fed’in son toplantı tutanakları Çarşamba günü yayımlandı. Kasım toplantısında merkez bankası, varlık alımlarını azaltma kararı almıştı. Tutanaklar, Fed’den bir grup politikacının, enflasyon çok yüksek olmaya devam ettiği takdirde bankanın tahvil alım programından çıkışını hızlandırma fikrine açık olduğunu gösterdi. Bu durum, muhtemelen faizlerde daha hızlı bir artışa yol açacaktır.

Bu arada kişisel gelir ve kişisel harcama verileri beklentilerin üzerinde artış yaşarken Ekim ayında, Fed’in enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği düşünülen PCE fiyat endeksi, Nisan ayından beri görülen en hızlı tempoda artış gösterdi ve yıllık bazda on yıllar içindeki en yüksek seviyelere ulaştı.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, varlık azaltımının hız kazanabileceğini düşündüğünü söyleyerek dolardaki boğa seyri için yeni sebepler sunmuş oldu.

Nordea analistleri, “ABD’de enflasyon baskılarında yeni bir ayak olduğuna yönelik gittikçe artan kanıtlar buluyoruz, bu da 2022 yılında Fed’den şahin bir dönüş olacağına dair kanaatimizi güçlendiriyor.” dedi.

Şükran Günü tatilinden dolayı ABD’den pek haber gelmeyecek olsa da Avrupa Merkez Bankası’nın Ekim toplantısına ait tutanaklar paylaşılacak.

ING analistleri, “Avrupa’da dördüncü dalgaya [Covid-19] rağmen ECB, PEPP’i [pandemi acil durum satın alma programı] Mart ayında bitirme fikrine bağlı görünüyor.” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, merkez bankasının faiz indirimlerini savunmasının ardından rekor seviyelere düşen Türk lirası bir nebze toparlandı ve USD/TRY %0,3 düşüşle 12,0497’ye geriledi. Çift, Salı günü 13,45 puana yükselmişti.

Buna ek olarak Riksbank toplantısı öncesinde USD/SEK %0,1 düşüşle 9,1039’a geriledi. Yatırımcılar, merkez bankasının hâlâ politika faizini 2024 yılına kadar sıfıra yakın tutmayı düşünüp düşünmediğini görmek için bekliyor olacak. Bu arada İsveç Başbakanı, koalisyon ortağının kendi bütçe tasarısını onaylamayı reddetmesinin ardından istifaya zorlanmıştı.

Macaristan Merkez Bankasının, bir haftalık mevduat faizini 10 bp daha artırarak %2,60’a çıkarması beklenirken USD/HUF %0,1 düşüşle 328,67’den işlem gördü.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap