Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

2022 yılında euro/dolar paritesi 1’in altına düştü ve 28 Eylül’de 0,9535 ile sadece yılın en düşük seviyesine inmekle kalmadı, aynı zamanda Haziran 2002’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Euro’nun 1,135 dolar civarında olduğu yıl başı ile Ekim sonundaki en düşük seviye arasında, bu yılki düşüş, toplamda 1800 baz puan üzerinde oldu.

Bununla birlikte 2022’nin dördüncü çeyreği şu ana kadar ciddi bir geri dönüşe sahne oldu; euro/dolar paritesi 15 Aralık’ta 1,0737 ile yılın en düşük seviyesinden 1200 pip üzerinde bir artış kaydetti ve 9 aylık düşüşün üçte ikisinden fazlasını altı hafta içinde tersine çevirdi.

Euro/dolar sadece Kasım ayında %10 değer kazanarak Temmuz 2020’den bu yana en iyi aylık performansını sergiledi.

Euro/dolar paritesindeki yükseliş 2023’te de devam edecek mi?

Eylül ayı sonuna kadar Fed faizlerindeki hızlı artış karşısında bu yıl sıçrama yapan doların gücü; Avrupa Merkez Bankasının (ECB) yükselen enflasyon karşısında politikasını sıkılaştırmakta daha yavaş olmasından dolayı euro/dolar paritesi üzerinde ağır bir baskı oluşturdu.

Ukrayna’daki savaş ve ardından gelen enerji krizi de Avrupa ekonomisini ABD ekonomisinden çok daha fazla etkileyerek dolara ek bir avantaj sağladı.

Ancak bağlam artık farklı. Fed’in faiz artırımı programındaki yavaşlama ve ABD’de enflasyonun sakinleşmesi (birbiriyle yakından ilişkili iki kavram), yatırımcıların pariteyi yeniden değerlendirmesine yol açtı.

Gerçekten de euro/dolar paritesi, 2022 yılında ECB’nin faiz artırımı konusunda Fed’in gerisinde kalmasından zarar gördüyse 2023 yılında bu durum tersine dönebilir ve ECB, kendi adına daha az agresif bir faiz artırımına yöneldiğinin sinyallerini veren Fed’i “yakalayabilir”.

2023’te ilgi odağı Fed-ECB faiz oranı farkında

Dolayısıyla Fed-ECB faiz farkına ilişkin piyasa beklentileri, 2023 yılında euro/dolar için kilit önem taşıyacaktır. Özellikle gelecek yılın bu konudaki temel sorusu, faizleri tekrar düşüren ilk tarafın Fed mi yoksa ECB mi olacağıdır.

Bu bağlamda UniCredit Forex stratejisti Roberto Mialich, “Fed’in 2024’te faizleri ECB’den daha yoğun bir hızda indireceğini” ve sonuç olarak “Fed fon oranı ile ECB mevduat faiz oranı arasındaki farkın daralmasını beklediğini ve bunun daha yüksek bir euro/dolar kuru ile tutarlı olacağını” söyledi.

“ABD dolarının gücü ile ABD getirilerindeki artışa olan bağımlılığının, son ABD TÜFE enflasyon verilerinin ardından olduğu gibi, ABD getirileri tekrar düştükçe doların kontrolünü gevşetmek zorunda kalacağı anlamına geldiğini” de sözlerine ekledi.

Para politikası enflasyon ve büyümeye bağlı olmaya devam ediyor

Ancak hem Fed hem de ECB’nin para politikası ekonomik gelişmelere, özellikle de enflasyonun sakin seyrine ve yüksek faizlerin büyüme üzerindeki etkisine bağlı olmaya devam edecektir.

Önümüzdeki aylarda Avrupa veya ABD’deki enflasyonun beklenenden daha hızlı düşmesi, ilgili merkez bankası için faiz artırımı beklentilerini azaltacaktır. Tersine eğer merkez bankasının eylemleri enflasyonu hedefe geri getirmeye yeterli görünmezse faiz beklentileri yükselebilir.

Benzer şekilde 2023’te ciddi bir resesyon, faiz artışlarının beklenenden daha hızlı sona ermesini ve daha düşük faiz beklentilerine doğru bir hareketi savunmak için bir faktör olacaktır.

Ukrayna’daki savaş da göz ardı edilmemesi gereken potansiyel bir çift taraflı “joker”. Çatışmanın 2023 yılında sona ermesi, euro/dolar için güçlü bir yükseliş faktörü olabilir.

Öte yandan Ukrayna’daki savaşın Avrupa ekonomisi üzerindeki etkisi, Rusya’nın kıtaya gaz tedarikini tamamen kesmeye karar vermesi halinde daha da kötüleşebilir. Bu durumda analistlerin, paritenin yeniden 1’in altına düşmesinden bahsettiğini görmeyi beklemeliyiz.

Majör bir boğa teknik sinyali, yakında euro/dolar çiftinin yükselişini destekleyebilir

Son olarak grafik açısından bakıldığında; euro/doların yükselişine yatırımcılar tarafından yakından takip edilen ve yakın görünen bir sinyalin yardımcı olabileceğini not düşüyoruz. Nitekim aşağıdaki grafikte de görebileceğimiz gibi 50 günlük hareketli ortalama (MA) hızla 200 günlük hareketli ortalamaya yaklaşıyor.

pastedGraphic_1.png

50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkması, “altın kesişme” olarak bilinen önemli bir boğa teknik sinyalidir. Bu sinyal en son Haziran 2020 sonunda kaydedildiğinde euro/dolar paritesi, takip eden 6 ay içinde yaklaşık 1150 pip kazanç kaydetmişti.

Bu sinyalin tam tersi olarak 50 günlük MA 200 günlük MA’nın altına indiğinde “ölüm kesişmesi” olarak bilinen bir sinyal, Temmuz 2021’in sonunda tetiklendi. Ardından euro/dolar 14 ay içinde 2000 pip’ten fazla düşüş yaşadı.

Bu nedenle MM50’nin MM200’e doğru hızla ilerlemesi, 2023 yılı başına kadar yakından izlenmesi gereken bir durum olacaktır.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap