Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ülkedeki yatırımcıların ekonomiye dair bakış açışını ölçen ZEW Endeksi, Almanya’da Ocak ayında 51,7 seviyesine yükseldi. Yıl içinde 84,4’e kadar yükselen endeks, Ağustos ayında düşüşe geçmişti ve Ekim’de 22,3’e kadar gerilemişti. Aralık ayında ise 29,9’u gördükten sonra ZEW Endeksi 2022’ye olumlu başladı.

Almanya’da hem enflasyonun yükselmesi hem en önemli satış pazarından olan araç sektöründe çip krizi nedeniyle daralma olması hem de salgının son dönemde zirve yapması nedeniyle ekonomiye dair öngörüler yılın son çeyreğinde oldukça zayıfladı. Euro Bölgesi geneli için de endeksteki düşüş Ocak ayında toparlanma gösterdi. Bölge ZEW Endeksi Ocak ayında 26,8’den 49,4’e yükseldi. Omicron varyantının yaratacağı ekonomik hasarın korkulacak boyutta olmadığı görüşünün ön plana çıkması endeksin son aydaki artışında önemli bir etken.

Avrupa Merkez Bankası üyeleri enflasyonda bu yılın ilerleyen aylarında düşüş olmasını bekliyor. Yılın özellikle ikinci yarısında mevcut seviyelerin altına inilmesi beklense de hedef üzerindeki seyrin zaman alacağı konusunda yetkililer hemfikir. Banka, parasal desteğin sürmesi gerektiği görüşünde ve bu yıl faiz politikasını değiştirmeme taraftarı.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap