Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Geçen hafta Washington görüşmelerinde borç tavanına dair bir sonuç çıkmasa da temerrüde düşmekten kaçınmak adına bir anlaşmaya varılacağına dair yapılan açıklamalar sonucu, dolar endeksi yükselerek 103 seviyesi üzerine çıkarken euro/dolar 1,0804 seviyesinde fiyatlıyor.

ABD Kongre Bütçe Ofisi, ABD’nin borç tavanı artırılmadan Haziran ayının ilk iki haftasında ödeme yükümlülüklerini yerine getirmeme konusunda “önemli bir risk” ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

ABD Hazine bakanı Yellen ise uyarılarında, Haziran ayının ilk haftalarını değil 1 Haziran’ı hedefliyor. Yellen’a göre hükümetin yeterli vergi geliri elde etmesi ihtimali oldukça düşük.

Yellen “Vergi tahsilatları ve harcamaları konusunda her zaman bir belirsizlik vardır ve bu nedenle bundan kesinlikle emin olmak zor ancak değerlendirmem, tüm faturalarımızı öderken 15 Haziran’a ulaşma ihtimalinin oldukça düşük olduğu yönünde.” dedi.

Avrupa tarafında ise geçtiğimiz hafta açıklanan Almanya Üretici Fiyat Endeksinin beklentiden yüksek gelmesi, euro için pozitif etki fiyatladı. Hâlâ Avrupa Merkez Bankası yetkilileri şahin duruşa devam ediyor ve Haziran ayında 25 baz puanlık bir artış daha yapmaları bekleniyor.

EUR/USD açısından tüm bu perspektifler doğrultusunda euro, cazibesini arttırmış görünüyor.

Destek: 1,0790 / 1,0775 / 1,0750

Direnç:  1,0830 / 1,0855 / 1,0875

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap