Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çin’in Micron yasağı, dolar/TL’nin yeni rekoru, borç tavanı müzakereleri: Piyasalarda neler oluyor?

Washington’da üst düzey politikacılar, borç tavanı müzakerelerindeki çıkmazı aşmak için bir araya gelmeye hazırlanırken olası bir temerrüde bir haftadan biraz daha fazla bir süre kaldı. Çin, yerel altyapı operatörlerinin ABD’li yarı iletken devi Micron tarafından üretilen çipleri satın almasını yasaklarken Japonya’daki G7 zirvesinde Pekin’in ticaret uygulamaları hedef alındı. Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur haftasına giren Türkiye piyasalarında dolar, 20 TL eşiğini test ederken ilk turda cumhurbaşkanı adayı olan Sinan Oğan, ikinci turda kimi destekleyeceğini açıklayacak.

1. Borç tavanı toplantısı yaklaşıyor

Washington’daki milletvekilleri, 31 trilyon doları aşan borç tavanını yükseltmek ve olası bir temerrütten kaçınmak için bir anlaşmaya varmaya çalışırken ABD Başkanı Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, bugün ilerleyen saatlerde bir araya gelecek.

McCarthy ve Beyaz Saray, müzakerelerin Pazartesi günü yapılacağını doğruladı. Biden, dün Japonya’daki G7 zirvesinden dönerken görüşmelerde Cumhuriyetçilerin fiili lideri olarak görev yapan McCarthy ile görüştü.

Her iki isim de Pazar günü yaptıkları görüşmeyi olumlu olarak nitelendirdi ancak görüşmelerin hafta sonu durmasının ardından bir anlaşmaya varılamayabileceğine dair endişeler devam ediyor.

Hazine Bakanlığı, ABD hükümetinin 1 Haziran’dan itibaren faturalarını ödeyecek parasının kalmayabileceği uyarısında bulundu ve böyle bir durumun etkisinin küresel ekonomiye yayılabileceğini ekledi.

2. Vadeli işlemler, borç limiti görüşmeleri nedeniyle durgun

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Biden ve McCarthy arasında bugün yapılacak kritik toplantı öncesinde Pazartesi günü büyük ölçüde değişmedi.

Dow %0,02 arttı, S&P 500 çoğunlukla değişmedi ve Nasdaq 100 %0,03 oranında yükseldi.

Borçlanma limitine ilişkin müzakerelerin beklenmedik bir çıkmaza girmesinin ardından ana endeksler, bir önceki işlem haftasını sonlandırmak üzere geriledi. Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi milletvekilleri, daha önce bir anlaşmaya varmaya yaklaştıklarının sinyalini vermişlerdi.

CNN; Hazine Bakanı Janet Yellen’ın banka yöneticilerine sektörün gücünü desteklemek için daha fazla birleşmenin gerekli olabileceğini söylediğini bildirdikten sonra ABD’de bölgesel bankaların hisseleri Cuma günü baskı altına girdi.

3. Fed’in faiz patikası odakta

Yatırımcılar, ABD merkez bankasından birkaç politikacının konuşacağı bugün, Fed’in faiz oranı planları hakkında herhangi bir ipucu almaya hevesli olacak.

Faiz belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin, oy hakkı olmayan bölgelerinin başkanları olan James Bullard, Thomas Barkin, Raphael Bostic ve Mary Daly bugün halka açık tartışmalara katılacak.

Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz hafta bankacılık sektöründeki çalkantıların ardından kredi koşullarındaki sıkılaşmanın, merkez bankasının borçlanma maliyetlerini daha önce enflasyonda öngördüğü kadar yükseltmesine gerek kalmayacağı anlamına gelebileceğini öne sürdü.

Powell, karar vermeden önce son ekonomik verilere “bakmayı göze alabileceğini” belirtmesine rağmen Fed’in, önümüzdeki ay uzun süredir devam eden faiz artırım kampanyasına ara verme olasılığıyla ilgili tartışmalar, şimdiden dönmeye başladı.

4. Micron, Çin’in çip yasağının ardından değer kaybetti

{{8092|Micron Technology Inc}} hisseleri; Çin’in, büyük yerel altyapı operatörlerinin şirket tarafından üretilen çipleri satın almasını yasaklamasının ardından Pazartesi günü piyasa öncesi işlemlerde düşüş yaşadı.

Bu hamle, Pekin ve Washington arasında yarı iletken tedariki konusunda yaşanan gerilimde son tırmanış olarak görülürken her iki ülke de bu önemli teknolojinin ticaretine ilişkin ulusal güvenlik kaygılarını gerekçe gösterdi.

Bununla birlikte Çin, geçen hafta sonu yapılan yedi zengin ekonomi grubunun (G7) toplantısında odak noktası haline gelmişti.

Liderler özellikle Pekin’i, “piyasa dışı” ticaret uygulamaları nedeniyle eleştirdi. Özel olarak Çin’in adının geçmediği ayrı bir bildiride de “ekonomik zorlama olaylarının” artması kınandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı da G7’yi “diğer ülkelerin gelişimini baskılamakla” eleştirdi.

5. Borç tavanı belirsizliği, petrolde dalgalanmaya yol açtı

Petrol fiyatları, Pazartesi günü dalgalı işlemlerde yatay çizgi etrafında gezinerek yatırımcılar arasında ABD borç limiti müzakerelerinin görünümüne ilişkin temkinliliği yansıttı.

WTI %0,04 düşüşle 71,66 dolardan işlem görürken Brent %0,07 düşüşle 75,53 dolara geriledi.

Her iki sözleşme de geçen hafta yaklaşık %2 değer kazanmıştı. Bu hareket, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’deki büyümenin yavaşlamasına ilişkin endişelerin yanı sıra ABD’nin temerrüde düşmesinin, olası ekonomik yansımalarının yol açtığı dört haftalık sert düşüşleri sona erdirdi.

6. Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur haftasında dolar/TL 20 eşiğini test etti

3 günlük tatilin ardından seçim gündemine geri dönen yurt içi piyasalarda, yeni haftanın ilk saatlerinde dolar/TL’de kısa süreli yukarı yönlü bir oynaklık kaydedilirken parite, 20,00 seviyesini test ederek yeni bir rekora imza attı.

Son gelişmelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizleri düşürme konusundaki kararlı olduklarını tekrarladı. TCMB ise nakit avans ile ilgili son düzenlemelerin geri çekildiğini bildirdi.

Tüm bu gelişmeler ışığında günün ilk saatlerinde 20,00 seviyesine doğru sıçrama yapan dolar/TL, devam eden işlemlerde 19,80 seviyesine geri döndü ve son saatte 19,83’ten işlem görmeye devam ediyor.

Euro/TL, bugün 21,48’den işlem görürken gram altın bugün 1.262 TL’den alıcı buldu.

Cumhurbaşkanı seçimi için ikinci turun yapılacağı bu hafta, seçimlerin ilk turunda %5,17 oy oranına ulaşan Sinan Oğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turunda hangi adayı destekleyeceğini bugün TSİ 17.00’de bildirecek.

Oğan açıklamasında, “Kararımızı herhangi bir saikle değil, Türk milletinin geleceği, ülkemizin birlik ve bütünlüğü ile istikrarının önemli olacağını, ayrıca meselelere farklı beklentiler ile değil, ilkeler bazında baktığımızın da bilinmesini isteriz.” ifadelerini kullandı.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap